Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general marfa cu plata la vanzare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

marfa cu plata la vanzare

Ce proceduri se face cand se da marfa cu plata la vanzare?Din cate am inteles ar trebuie un contract intre firme,e adevarat?Numai pe baza de aviz se poate fara contract?Va multumesc anticipat.
contract de comision sau contract de consignatie, functie de natura marfurilor, sau intelegerea intre parti.
Multumesc pt rasp cu intelegerea intre parti cum se procedeaza si cum dovedesc in contabilitate.Imi cer scuze daca par insistenta si nestiutoare dar sunt incepatoare
intelegerea intre parti, e in contextul, cum ar fi mai pretabil, contractul, dar banuiesc ca cel de consignatie. Care sunt inregistrarile contabile, nu stiu. Poate stie vreun contabil.
mersi si sper sa imi raspiunda si mie cineva va multumesc
O sa incerc sa va raspund.
O modalitate de a comercializa marfa cu plata pe masura vinzarii este in regim de consignatie.Comertul in consignatie are ca scop preluarea de la persoane fizice si juridice a unor marfuri in vederea vinzarii si este organizat in cadrul comertului cu amanuntul.
Pentru deponentii persoane fizice de intocmeste "Borderoul de primire in consignatie".Marfurile primite sint inregistrate in "Borderoul de primire a obiectelor in consignatie" si "Notele de receptie si constatare de diferente".Consignatia incarca marfurile primite in gestiune, in momentul in care acestea au fost vindute, cind se intocmeste "Borderoul de iesure a marfurilor din consignatie" si se face plata marfii primite.
In cazul in care deponentul este o persoana juridica , acesta trimite bunurile pe baza de aviz de insotire a marfii pe care va mentiona "pentru vinzare in regim consignatie".La vinzare , consignatia are obligatia de a cere deponentului sa-i trimita factura pina la sfirsitul lunii.
In ceea ce priveste inregistrarile contabile avem un exemplu:
un angrosist trimite un lot de marfuri in valoare de 1000lei evaluate la cost de achizitie pentru a fi vindute in consignatie la valoarea de vinzare de 1200lei plus tva.Comisionul practicat de consignatie este de 20%.Dupa vinzarea in numerar a marfurilor ,angrosistul emite factura care se incaseaza prin banca.
a)in contabilitatea deponentului
-depunerea marfurilor
357=371 cu 1000lei
-emiterea facturii dupa ce consignatia vinde marfa
4111=707,4427 cu 1428lei=1200lei,228lei
-descarcarea gestiunii de marfa
607=357 cu 1000lei
-incasarea facturii pt marfa vinduta in consignatie
5121=4111 cu 1428lei
b)in contabilitatea consignatiei
-primirea marfurilor se inregistreaza extrabilantier cu 1200lei
- vinzarea marfurilor
5311=707,4427 cu 1714lei=1440lei(=1200*1,2),274lei(=1440*19%)
-incarcarea gestiunii cu marfurile vindute
371=401,378,4428 cu 1714lei=1200lei,240lei(=1200*1.2),274lei(=1440*19%) si totodata
4426=401 cu 228lei(=1200*19%)
-descarcarea gestiunii de marfa
607,378,4428=371 cu 1714lei
-scoaterea din evidenta extrabilantiera a marfurilor vindute cu 1200lei
-achitarea prin banca
401=5121 cu 1428lei.

Sper ca v-am fost de folos.
O zi buna.