Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Ce suma de bani poate debita banca automat din cont cu ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Ce suma de bani poate debita banca automat din cont cu titlu de poprire?

Va rog sa ma lamuriti intr-o problema la care nu am gasit raspuns pe nicaieri. Sunt angajat bugetar si am cont la o banca, la care mai am si 2 credite, respectiv un card de credit. Ca urmare a faptului ca nu am putut plati tot ceea ce datoram bancii, m-am trezit ca mi s-a oprit de catre banca mai bine de 75% din venituri, reprezentand restante de plata la aceste crdite respectiv card de credit. Oprirea din salariu s-a efectuat inaintea datei specificate ca termen limita de plata, conform instiintarii de plata primite. Mai mult decat atat, banca a blocat contul, ceea ce a dus la imposibilitatea de a achita alte cheltuieli catre alti beneficiari. Angajatorul nu a fost instiintat cu privire la aceasta poprire, poprirea facandu-se direct de catre banca. Doresc sa stiu care este cuantumul maxim prevazut legal de poprire de acest gen, si daca banca avea dreptul de a opri intreaga suma, fara sa instiinteze angajatorul.Banca poate sa-mi retina intregul salariu? Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Buna ziua !
Cuantumul retinerilor totale nu poate depasi 1/2 din venitul lunar net .
In legatura cu modalitatea de retinere a sumelor (fara instiintare angajator) depinde de prevederile contractuale ....
In orice caz faceti o adresa scrisa bancii prin care solicitati respectarea prevederilor legale in materia propririi si deblocarea cardului ..
Bakty1975 a scris:

Va rog sa ma lamuriti intr-o problema la care nu am gasit raspuns pe nicaieri. Sunt angajat bugetar si am cont la o banca, la care mai am si 2 credite, respectiv un card de credit. Ca urmare a faptului ca nu am putut plati tot ceea ce datoram bancii, m-am trezit ca mi s-a oprit de catre banca mai bine de 75% din venituri, reprezentand restante de plata la aceste crdite respectiv card de credit. Oprirea din salariu s-a efectuat inaintea datei specificate ca termen limita de plata, conform instiintarii de plata primite. Mai mult decat atat, banca a blocat contul, ceea ce a dus la imposibilitatea de a achita alte cheltuieli catre alti beneficiari. Angajatorul nu a fost instiintat cu privire la aceasta poprire, poprirea facandu-se direct de catre banca. Doresc sa stiu care este cuantumul maxim prevazut legal de poprire de acest gen, si daca banca avea dreptul de a opri intreaga suma, fara sa instiinteze angajatorul.Banca poate sa-mi retina intregul salariu? Va multumesc anticipat pentru ajutor!

poprire fara incuviintarea judecatorului nu se poate face. verificati contractele, vedeti ce accepturi ati dat bancii. daca banca n-are permisiunea dvs. de a "umbla" in contul de salariu, nu are nici incuviintarea de executare silita (care oricum, daca ar exista, nemaifiind popriri, nu poate depasi 1/3 din salariul net), sesizati politia/procuratura pentru furtul banilor din cont.
conform codului muncii banca putea sa va opreasca maxim 30% din salariu.
Cititi contractul de credit si anexa la acesta - in care v-ati obligat si ati permis bancii prin semnarea lui ca sa fie instituita asupra soldului contului o garantie reala mobiliara - gaj pe cont si in mod cert e si inscris in arhiva de garantii mobiliare.
Chiar daca ar exista aceasta clauza fara incuviintarea instantei nu au dreptul sa va indisponibilizeze sumele.
cu un avocat bun si plangere la politie le poate face probleme mari.