avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1215 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Ce suma de bani poate debita banca automat din cont cu ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Ce suma de bani poate debita banca automat din cont cu titlu de poprire?

Va rog sa ma lamuriti intr-o problema la care nu am gasit raspuns pe nicaieri. Sunt angajat bugetar si am cont la o banca, la care mai am si 2 credite, respectiv un card de credit. Ca urmare a faptului ca nu am putut plati tot ceea ce datoram bancii, m-am trezit ca mi s-a oprit de catre banca mai bine de 75% din venituri, reprezentand restante de plata la aceste crdite respectiv card de credit. Oprirea din salariu s-a efectuat inaintea datei specificate ca termen limita de plata, conform instiintarii de plata primite. Mai mult decat atat, banca a blocat contul, ceea ce a dus la imposibilitatea de a achita alte cheltuieli catre alti beneficiari. Angajatorul nu a fost instiintat cu privire la aceasta poprire, poprirea facandu-se direct de catre banca. Doresc sa stiu care este cuantumul maxim prevazut legal de poprire de acest gen, si daca banca avea dreptul de a opri intreaga suma, fara sa instiinteze angajatorul.Banca poate sa-mi retina intregul salariu? Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Cel mai recent răspuns: MIXAM , utilizator 12:16, 19 Octombrie 2010
Buna ziua !
Cuantumul retinerilor totale nu poate depasi 1/2 din venitul lunar net .
In legatura cu modalitatea de retinere a sumelor (fara instiintare angajator) depinde de prevederile contractuale ....
In orice caz faceti o adresa scrisa bancii prin care solicitati respectarea prevederilor legale in materia propririi si deblocarea cardului ..
Bakty1975 a scris:

Va rog sa ma lamuriti intr-o problema la care nu am gasit raspuns pe nicaieri. Sunt angajat bugetar si am cont la o banca, la care mai am si 2 credite, respectiv un card de credit. Ca urmare a faptului ca nu am putut plati tot ceea ce datoram bancii, m-am trezit ca mi s-a oprit de catre banca mai bine de 75% din venituri, reprezentand restante de plata la aceste crdite respectiv card de credit. Oprirea din salariu s-a efectuat inaintea datei specificate ca termen limita de plata, conform instiintarii de plata primite. Mai mult decat atat, banca a blocat contul, ceea ce a dus la imposibilitatea de a achita alte cheltuieli catre alti beneficiari. Angajatorul nu a fost instiintat cu privire la aceasta poprire, poprirea facandu-se direct de catre banca. Doresc sa stiu care este cuantumul maxim prevazut legal de poprire de acest gen, si daca banca avea dreptul de a opri intreaga suma, fara sa instiinteze angajatorul.Banca poate sa-mi retina intregul salariu? Va multumesc anticipat pentru ajutor!


poprire fara incuviintarea judecatorului nu se poate face. verificati contractele, vedeti ce accepturi ati dat bancii. daca banca n-are permisiunea dvs. de a "umbla" in contul de salariu, nu are nici incuviintarea de executare silita (care oricum, daca ar exista, nemaifiind popriri, nu poate depasi 1/3 din salariul net), sesizati politia/procuratura pentru furtul banilor din cont.
conform codului muncii banca putea sa va opreasca maxim 30% din salariu.
Cititi contractul de credit si anexa la acesta - in care v-ati obligat si ati permis bancii prin semnarea lui ca sa fie instituita asupra soldului contului o garantie reala mobiliara - gaj pe cont si in mod cert e si inscris in arhiva de garantii mobiliare.
Chiar daca ar exista aceasta clauza fara incuviintarea instantei nu au dreptul sa va indisponibilizeze sumele.
cu un avocat bun si plangere la politie le poate face probleme mari.

Alte discuții în legătură

Retinere din salar Mihaelay2012 Mihaelay2012 Buna ziua,vreau sa fiu lamurita in legatura cu urmatoarea problema:un credit bancar luat acum 4 ani,care in momentul de fata este platit prin retinere din ... (vezi toată discuția)
Poprire salariu ContSters98540 ContSters98540 Buna ziua, La firma sotului meu a aparut urmtoarea problema: unui angajat i-a fost blocat cardul pentru ca are credit la banca si a intarziat plata ratelor. ... (vezi toată discuția)
Contestatie la executare catani_rd catani_rd Buna seara! În septembrie 2012 banca trimite o instiintare de retinere catre angajator solicitand retinerea 1/3 din salariul angajatului pentru intarzieri de ... (vezi toată discuția)