Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Achizitie directa
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Achizitie directa

Pentru achizitie directa imi trebuie 3 oferte in mod obligatoriu (unde scrie in lege acest lucru)? Acestea trebuie neaparat inregistrate (unde scrie in lege acest lucru)?
Din cauza diferitelor institutii care au "competenta" in verificarea achizitiilor publice s-a creat o intreaga nebunie pe tema cumpararilor directe. Ba ca este nevoie de 3 oferte, ba ca nu...Ori ca ofertantul trebuie sa prezinte certificate cum ca nu are datorii la stat etc. Pana la urma tot ce putem face este sa ne acoperim de teancuri de hartii, utile sau mai putin utile...si sa multumim pe toata lumea. Insa, dintre toate institutiile competatente e capabila vre-una sa ne dea un raspuns concret?Sa speram ca se va face in curand un protocol intre toate aceste institutii, gen UCEVAP, ANREMAP, CURTE DE CONTURI ETC.
CORECT!