Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... legal
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

legal

as vrea sa stiu daca ete legal sa opesti apa calda si apa rece la un apartament daca locatarii nu au platit intrtinerea la zi si au strans penalitati .... in plus in acel apartament ocuiesc coii cu varste intre 2 si 6 ani ...ma gandesc cum este posibil sa lasi o familie cu 2 copii fara apa rece macar aceasta fiind necesara pentru ingiena .. mai mult mama acestor copii locuieste singura fara ajutorul sotului care a parasit domiciliul de 2 ani de zile... daca stie cineva cum pot fi ajutati acesti oamenii astep sugestii....
Nu,nu este legal restrictionarea utilizarii serviciilor de utilitate publica ,in afara cazurilor legal prevazute
Pentru oprirea beneficierii de utilitati ,este necesar existenta ordonantei prezidentiale
Acum insa,trebuie sa fiti constient si de intersul legitim al asociatiei de proprietari pentru a desfasura masurile necesare a nu se inregistra cu datorii fata de furnizorii de servicii
Ajutorul trebuie sa il constituie asumarea responsabilitatii de acoperire restante+penalitati
Contractele cu societațile furnizoare de utilitați(apa,gaz,caldura etc)incheiate cu
asociația stipulează penalitațile la cate zile de neplata și debranșarea la alte
zile de neplata.Posibil să nu se ajunga la aceasta situație C.E. a luat această
hotarare.
Va recomand sa discutați cu cei ce conduc asociația sa faceți un angajament de
plata și sa va reeșalonați restanțele.
Daca au un venit mai mic de 1ooo/persoana condiția să platească suma de baza
va fi scutita de penalizare.Legea este din iulie a.c.

Din mesaj se vede ca aceasta familie este cu probleme sociale. Comitetul executiv poate, la cererea proprietarilor cu probleme, sa analizeze posibilitatea esalonarii datoriilor, a inghetarii penalizarilor sau a anularii acestora in conditiile achitarii debitului de baza.
Cat priveste sistarea utilitatilor este normal ca, in conditiile in care restantierul nu plateste, dupa ce se penalizeaza, atentioneaza... este normal sa se intrerupa furnizarea utilitatilor daca exista posibilitatea tehnica. Aceeasi familie daca nu achita energia electrica, dupa 2 luni i se intrerupe curentul. La fel gazul sau telefonul...
Mi se pare la fel de dificil pentru o familie sa ramana fara energie electrica si gaz ca si fara apa.
Dar, discutati cu presedintele asociatiei si poate gasiti intelegere.