Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act vanzare cumparare intre parinti si copii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act vanzare cumparare intre parinti si copii

Buna ziua!
caut si eu ajutor in urmatoarea situatie:
socrii mei vor sa treaca apartamentul pe numele nostru al meu si al sotului. Exista posibilitatea ca la notar sa trecem o valoare foarte mica si zic aici ceva de genul 20000 euro (ap. este in Buc.) ca sa nu platim taxe si impozit prea mari? Mai ales ca noi nu platim practic nimic pe ap.

Multumesc
Discutati cu notarul acest aspect. Acesta detine o grila de incadrare a imobilelor si in functie de zona in care se afla imobililul va va stabili onorariul.
onorariul nu se stabileste in funcatie de grila. Legea si nu notarul stabileste atat grila cat si taxa de timbru juduciar pt. transferul proprietatii potrivit codului fiscal art 77^1.
Onaorariul notarului se stabileste dupa cat de foame ii este notarului si nu dupa grila.
praporgescu, utilizator
praporgescu a scris:

Onaorariul notarului se stabileste dupa cat de foame ii este notarului si nu dupa grila.

per a contrario, daca notarului nu ii este foame..nu il platest sa inteleg.
Bravo. Keep it on.

Acum, lasind "mistocareala" la o parte sa dam omului un raspuns pertinent.
Dvs puteti declara in act orice valoare ca fiind pretul vinzarii, insa ea, valoarea, (=pret) trebuie sa indeplinesca 2 conditi: sa fie sincera si serioasa. Pe prima nu o va indeplini, intrucit pretul este fictiv, insa cel putin cea de-a doua va trebui neaparat avuta in vedere. Adica valoarea din act trebuie sa fie cit de cit in concordanta cu valoarea bunului vindut.
Intre rude (gr 1, 2) consider ca un pret serios este in quantum de cca 50-55% din valoarea orientativa dupa care lucreaza notarii publici. Declararea unei valori mai mici poate nu va ajuta foarte mult.
Am sa va spun si de ce nu va ajuta foarte mult declararea unui pret mult inferior valorii din grila notariala: ptr ca singura taxa care se percepe la pretul declarat este (intre rude pina in gradul 3) IMPOZITUL pe venit. Restul, tariful de publicitate imobiliara si onorariul notarial sunt calculate la valoarea din grila a imobilului. Mai mult, un pret derizoriu poate fi invocat ca notiv de nulitate a actului juridic, sau dovedeste ca in fapt s-a facut o donatie ddeghizata in vanzare-cumparare.

Succes.

Florin*, utilizator
melcisor a scris:

Buna ziua!
caut si eu ajutor in urmatoarea situatie:
socrii mei vor sa treaca apartamentul pe numele nostru al meu si al sotului. Exista posibilitatea ca la notar sa trecem o valoare foarte mica si zic aici ceva de genul 20000 euro (ap. este in Buc.) ca sa nu platim taxe si impozit prea mari? Mai ales ca noi nu platim practic nimic pe ap.

Multumesc

Sotul are frati/surori? De ce alegeti formula vanzarii si nu cea a donatiei?