Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Acordare Co si al 13-lea salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Acordare Co si al 13-lea salariu

Buna ziua,
Va rog daca se poate sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
Am un coleg care este in concediu medical din luna martie 2010 si am inteles ca va sta pana prin decembrie si nu stiu cum sa procedez cu concediul de odihna aferent anului 2010 si cu al 13-lea salariu; daca trebuie sa-i dau proportional pentru zilele lucrate.
Multumesc anticipat.
Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul individual de munca si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic (potrivit art. 140 alin. 2 din Codul muncii).
Insa, aceasta dispozitie legala nu mai este aplicabila, in ceea ce priveste concediul medical, dupa ce Curtea Europeana de Justitie printr-o hotararea preliminara pronuntata la data de 20 ianuarie 2009, interpretand dispozitiile art. 7 din Directiva 2003/88, a declarat urmatoarele: „Articolul 7 alineatul (1) din Directiva 2003/88 trebuie interpretat in sensul ca se opune unor dispozitii sau unor practici nationale care prevad ca dreptul la concediul anual platit se stinge la expirarea perioadei de referinta si/sau a unei perioade de report stabilite de dreptul national chiar si in cazul in care lucratorul s-a aflat in concediu medical in toata perioada de referinta sau intr-o parte din aceasta si incapacitatea sa de munca a continuat pana la incetarea raportului sau de munca, motiv pentru care nu a putut sa isi exercite dreptul la concediul anual platit.” Potrivit art. 234 (fost 177) din Tratatul instituind Comunitatea Europeana, daca in fata unei instante dintr-un stat membru se ridica o chestiune legata de interpretarea dreptului comunitar, acea instanta poate (iar daca este vorba de o instanta suprema, a carei hotarare nu mai poate fi atacata potrivit procedurii nationale, este obligata) sa ceara Curtii Europene de Justitie sa se pronunte printr-o hotarare de interpretare asupra normei comunitare.
Asadar, s-a instituit un sistem de cooperare in cadrul caruia CEJ sa fie consultata de catre jurisdictiile nationale atunci cand acestea din urma, avand de aplicat o dispozitie a dreptului comunitar intr-un litigiu cu care sunt sesizate, trebuie sa stie daca aceasta dispozitie este valida sau sa precizeze sensul pe care inteleg sa i-l dea.
Interpretarea sau aprecierea asupra validitatii unei norme comunitare, data prin hotararea CEJ se impune atat pentru instanta care a pus-o (si pentru toate celelalte instante care sunt chemate, in cadrul cailor de recurs nationale, sa se pronunte in acelasi litigiu), cat si altor instante in fata carora textul in cauza va fi invocat.
Astfel, hotararea Curtii Europene de Justitie este obligatorie si pentru instantele din Romania, fapt pentru care, dispozitiile art. 140 alin. 2 din Codul muncii potrivit carora concediul de odihna se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat nu mai sunt aplicabile pentru situatiile in care salariatii au fost concediu medical.
In concluzie, imprejurarea ca salariatul s-a aflat in concediu medical o anumita perioada din an, nu mai este de natura sa diminueze durata concediului de odihna. Astfel salariatul va beneficia de concediul de odihna integral, 21 de zile lucratoare.
In ceea ce piveste al-13 lea salariu trebuie sa consultati in ce conditii se acorda conform contractului de munca,contract colectiv,etc.