Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... mama imorala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

mama imorala

buna ziua! as vrea sa stiu in ce caz i se poate spune sau invoca unei sotii care vrea sa divorteze faptul ca este mama imorala??? va multumesc!!!B-)
"Mama imorala", hmmm........, presupun ca puneti aceasta intrebare pentru un eventual proces de incredintare minor in urma unui divort. Acest lucru nu prea mai este de actualitate. Copilul va fi incredintat acelui parinte care dispune de resurse atat materiale cat si emotionale necesare unei bune cresteri si dezvoltari ale acestuia.
De regula in practica minorii , mai ales cei pana la varsta de 10 ani sunt dati spre crestere si educare mamelor. Tatal ar putea castiga incredintarea doar in situatia in care dovedeste nemijlocit faptul ca mama este " mama imorala" - adica : mama este alcoolica sau drogata , este o femeie de moravuri usoare,mama il educa pe copil negativ, sau il neglijeaza etc.
va multumesc din suflet pentru raspuns!!! nu se pune deloc problema celor mentionate de dvs.in cazul meu. intentionez sa divortez si imi era frica , ca sotul meu poate invoca un astfel de motiv pentru a castiga copiii...sincera sa fiu din cele mentionate de dvs.mai mult il vad in descriere pe actualul meu sot...#-o
scuze, lupta pentru copii????????/ nu este mai bine ca ei sa fie sanatosi si nu conteaza unde sunt la mama sau la tata, ganditiva la binele lor nu al dumneavoastra, daca ii iubiti