avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata concediului de odihna neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata concediului de odihna neefectuat

Sunt in concediu crestere copil din 1 februarie 2010.Nu am putut efectua concediul de odihna pana la data de 31 august 2010 si ca urmare am facut cerere pentru plata acestuia pentru lunile lucrate (1 sept-31aug 2010).Lucrez in invatamant ca suplinitor si ca urmare nu pot afectua acest concediu in anii urmatori pt ca voi fi in alta institutie.la 31 aug mi s-a incheiat contractul d emunca cu scoala in care am lucrat pana la intrarea in CCC. Am dreptul la compensarea in bani a CO neefectuat intrucat mi s-a incheiat CM?
Cel mai recent răspuns: mary8040 , utilizator 17:53, 20 Octombrie 2010
mary8040 a scris:

Sunt in concediu crestere copil din 1 februarie 2010.Nu am putut efectua concediul de odihna pana la data de 31 august 2010 si ca urmare am facut cerere pentru plata acestuia pentru lunile lucrate (1 sept-31aug 2010).Lucrez in invatamant ca suplinitor si ca urmare nu pot afectua acest concediu in anii urmatori pt ca voi fi in alta institutie.la 31 aug mi s-a incheiat contractul d emunca cu scoala in care am lucrat pana la intrarea in CCC. Am dreptul la compensarea in bani a CO neefectuat intrucat mi s-a incheiat CM?


La incetarea c.i.m. aveti dreptul la compensarea in bani a CO neefectuat.
multumesc mult pentru raspunsuri

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Compensarea in bani a concediului de odihna bgina bgina Sunt functionar public si incepind cu 30.12.2011 ies la pensie. dar nu am efectuat concediul de odihna pe anii 2010 si 2011 .pot compensa zilele neefectuate de ... (vezi toată discuția)
Concediul de odihna popescu marcela popescu marcela Buna ziua, Daca un angajat solicita desfacerea CIM de comun acord la data prezenta dar nu a efectuat concediului de odihna la nivelul anului 2008, acesta ... (vezi toată discuția)
Am 10 zile de concediu pe 2011,mi se vor plati in 2012,s-au pot sa le iau si in 2012?? claudiughebauer claudiughebauer Este o data pana la care sunt obligat sa imi fac concediul ,le pierd daca nu am luat concediu???? (vezi toată discuția)