Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract colectiv de munca la nivel de ramura-comert
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract colectiv de munca la nivel de ramura-comert

Buna ziua,

S-a emis un contract colectiv de munca la nivel de ramura-comert pe anul 2010 publicat in monitorul oficial in 24/02/2010.
As vrea sa stiu daca acest contract este considerat obligatoriu pentru toate companiile cu codurile CAEN specificate sau nu? Conducerea companiei spune ca, nefiind lege, nu poate fi aplicat.
Multumesc!
Este obligatoriu.
Aratati-le dumneavoastra ca "exista lege suficienta si pentru ei" ;problema in Romania fiind neaplicarea ei (uneori nici de catre instante!!)

1)-Codul muncii -art.241,alin. 1, lit c (Clauzele contractelor colective de munca produc efecte, dupa cum urmeaza: pentru toti salariatii incadrati la toti angajatorii din ramura de activitate pentru care s-a incheiat contract colectiv de munca la acest nivel)

2)-Legea 130/1996 -art. 11, alin 1 , lit. C (Clauzele contractelor colective de munca produc efecte, dupa cum urmeaza: pentru toti salariatii incadrati in toate unitatile din ramura de activitate pentru care s-a incheiat contract colectiv de munca)

3)-Contract Colectiv de Munca Unic la Nivel National – art.3 ,alin.1 ,lit. B(Clauzele contractelor colective de munca produc efecte, dupa cum urmeaza: pentru toti salariatii incadrati in toate unitatile din ramura de activitate pentru care s-a incheiat contract colectiv de munca,indiferent de forma de capital social (de stat sau privat,roman sau strain/mixt)
rosu gheorghe, utilizator