avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 883 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua

Sunt un baiat de 17 ani.si ash avea nevoie de cateva lamuriri.si sfaturi.
am un prieten.care a intrat la pucarie de 4 luni pe arest preventiv.inca nu ia dat sentinta.si cel mai atre ma deranjeaza ca nu-l judeca odata.
ce as putea face pentru a grapi procesul de judecare?
tot il amana de pe o luna pe alta.
baiatul a furat un lant de aur.este judecat de talharie.are 17 ani.in aprilie face 18 ani.si mie frica sa nu-l tina sa pana in aprilie sa il judece ca major.
ce sanse are sa-l scoata in libertate?
chiar va rog sa ma ajutati.
e urgent
Va Multumesc Mult!
Cel mai recent răspuns: romeo_gl , utilizator 18:11, 20 Octombrie 2010
d-voastra nu puteti face nimic, iar pedeapsa prietenul o va primi ca minor, chiar daca va fi condamnat in majorat; daca a fost arentat preventiv si judecat in stare de arest sunt f. putine sanse sa primeasca o condamnare cu suspendare, dar nu imposibil.
avocat Cristina Popescu
cum as putea face sa am sansa sa il scot ?
ca acolo este batut.ii fura lucruri.
si mama lui nu stie ce poate sa faca sa fie mai bine.
am nevoie de un raspuns urgent

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Eliberare arest preventv roberto3 roberto3 Buna ziua! Ar avea sanse un inculpat arestat preventiv sa fie judecat in libertate daca este recidivist sau nici nu se pune problema sa fie eliberat? Care ar ... (vezi toată discuția)
Furt amdbuc amdbuc V-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati raspunde la urmatoarele intrebari : Cativa prieteni au furat niste piese de la 2 masini aflate in parcare in ... (vezi toată discuția)
Furt calificat stancel stancel am mai intrebat in forum dar nu am primit raspunsuri clare.Prietenul meu este inchis pentru furt calificat si a primit 29 de zile arest preventiv.Avocatul a ... (vezi toată discuția)