Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt

V-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati raspunde la urmatoarele intrebari :

Cativa prieteni au furat niste piese de la 2 masini aflate in parcare in valoare de aprox 400 de lei in total.

Care poate fi peseasa avand in vedere ca in urma cu cateva luni au mai fost acuzati de aceeasi infractiune doar doi dintre ei?

Daca ii vor aresta preventiv in sectie ar putea primi vizite ?

Ce masuri se pot lua daca politistii vor savarsi acte de violenta impotriva lor ?

Care ar fi, aproximativ, onorariul pentru un avocat in astfel de cazuri ?

Unul dintre ei este elev, ceilalti doi sunt angajati, ar putea avea probleme la locurile de munca, respectiv scoala ?

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastre !
Ar putea fi trimisi in judecata sa primeasca pedeapsa cu inchisoare, vor avea dreptul la vizite, depinde trebuie dovedit daca iau batut si daca au avut dreptate polititistii,onorariile depind de avocat,probleme ar putea avea...
Daca au avut dreptate politistii in ce privinta ?

Din cate stiu eu este ilegal sa ii bata. Am inteles ca au fost furate mai multe piese din acelea si ar putea sa ii bata ca sa recunoasca ca le-au furat pe toate. Dovezile ar putea fi eventalele vanatai.

Daca sunteti avocat, dumneavoastra ce suma ati cere pentru acest caz ?
Tocmai am aflat ca vor fi dusi la Parchet cu propunere de arestare preventiva.
Care sunt sansele sa primeasca cele 29 de zile de arest ?
Pot asista la proces ?
Va rog sa imi raspundeti cat mai repede.
Va multumesc !
Sansele sunt foarte mari.
Infractiunea a fost sa varsita cu un minora-agravanta
A fost savarsita in timp ce executa o poedeapsa penala in libertate-agravanta
Elevul poate scapa,daca nu are antecedente penale.

Un avocat costa cam 1000 euro.poate gasiti mai ieftin,nu stiu.

Sincer nu stiu daca un avocat ii va ajuta,sa nu fie arestati preventiv,dar ii poate ajuta in cursul judecarii,sa primeasca o pedeapsa minima,dar din nou,nu cred ca cu suspendare.
Multumesc pentru raspuns.

Ati putea sa mi explicati ce inseamna pedeapsa penala in libertate-agravanta ?

Elevul si unul din ceilalti au respectivele antecedente dar nu au dosar penal.

Celalalt nu are, el nici nu a fost implicat in furtul propriu zis, doar i a dus cu masina la locul faptei si a transportat piesele.

In masina s au gasit doua cutite pe care le au folosit cei doi.