avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt

V-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati raspunde la urmatoarele intrebari :

Cativa prieteni au furat niste piese de la 2 masini aflate in parcare in valoare de aprox 400 de lei in total.

Care poate fi peseasa avand in vedere ca in urma cu cateva luni au mai fost acuzati de aceeasi infractiune doar doi dintre ei?

Daca ii vor aresta preventiv in sectie ar putea primi vizite ?

Ce masuri se pot lua daca politistii vor savarsi acte de violenta impotriva lor ?

Care ar fi, aproximativ, onorariul pentru un avocat in astfel de cazuri ?

Unul dintre ei este elev, ceilalti doi sunt angajati, ar putea avea probleme la locurile de munca, respectiv scoala ?

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastre !
Cel mai recent răspuns: amdbuc , utilizator 09:50, 23 Ianuarie 2011
Prejudiciul da,s-a recuperat.
Au ridicat capota, au luat piesele si au plecat.
I au vazut cineva si a anuntat politia.
Politistii l au cautat pe sofer, nu l au gasit, apoi probabil au facut legatura cu cazul vechi, au mers la cei doi acasa dar nu l au gasit decat pe elev.
Acesta a recunoscut totul.
Cei doi s-au prezentat ulterior la Politie
Daca am lua legatura cu cei care au depus plangere s-ar putea rezolva ceva in cazul in care ar retrage-o ?
Nu s-ar intampla nimic.
In cazul furtului calificat,miscarea penala se pune in miscare din oficiu.
Dupa mine,minorul va scapa cu amenda administrativa sau jumate din minimum de pedeapsa cu suspendare.
Majorii tot cu o pedepasa cu suspendare.
Daca nu aveti posibilitatea angajarii unui avocat,solicitati unul din oficiu,deoarece daca acestia vor ramane in arest[desi nu cred]s-ar puteasa fie condamnati cu executarea pedepsei.

Trebuie neaparat un avocat,ca sa ii scape cat mai usor.
Daca isi recunosc fapta ,beneficiaza de o reducere de 1/3 din pedeapsa din start.
Nu au primit arestarea preventiva.
Din cate au inteles cea mai dura pedeapsa ar fi inchisoarea cu suspendare.
Elevul cum ati spus si dumneavoastra, ar putea scapa mai ieftin.
Cat despre avocatul din oficiu, au beneficiat de unul care a spus doar un cuvant "Nu", cand a fost intrebat daca are de adaugat ceva.
Sper sa se rezolve, ma bucur cel putin ca dupa intamplarea asta nu vor mai aspira la ceea ce nu e al lor.
Va multumesc mult pentru raspunsuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Complicitate la talharie st3f22 st3f22 deci asi vrea sa aflu ca aproximativ Robert ca-ti ani poate primi sau daca are posibilitate sa primeasca suspendare,mentionez ca ii prima sa fapta ... (vezi toată discuția)
Complicitate la talharie cristyglina92 cristyglina92 salut tuturor am si eu o intrebare daca ati putea sa ma lamuriti si pe mine .acu 2 luni am participat impreuna cu alti 2 prieteni la o talharie in care am fost ... (vezi toată discuția)
Magazinul de paine Georrge Georrge Salut...am si eu o problema si as vrea sa stiu cam cum s-ar termina. Intr`o seara am plecat de la discoteca cu 2 prieteni si fiind in stare de ebrietate am ... (vezi toată discuția)