Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Magazinul de paine
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Magazinul de paine

Salut...am si eu o problema si as vrea sa stiu cam cum s-ar termina. Intr`o seara am plecat de la discoteca cu 2 prieteni si fiind in stare de ebrietate am spart un magazin de paine. Un minor a intrat in magazin ,unul major statea de sase si eu stateam si ma uitam dar am ajutat si eu acolo cu mici chestii. Precizez ca e prima abatere si i-am platit tot proprietarului .Intrebarea mea este urmatoarea : ce pot pati ? sper ca nu inchisoare :|...totul a plecat dintr`o prostie ..si noi am facut asta cica sa "ne distram " ..Problema e ca abia am implinit 18 ani acum cateva luni .. va multumesc
Am impresia ca sunteti complice sau chiar coautor la furt calificat si distrugere, Pedeapsa e de la 3 la 15 ani puscarie. Sunt sanse mari sa primiti cu executare, chiar daca nu ati fost arestat. daca ati fost minor, aveti sanse mai mari sa scapati cu suspendare...
Depinde daca au furat paine...
Ca daca au furat pane se poate crede ca le era foame...:))
Eh,paine! Acuma sunt la moda fineturile, merdenele, pateute, covrigi cu susan, placinte etc:)
Poate si ceva bani din casa ,daca au ramas,tigari,daca se vand,alte produse.
"Distractia" aceasta va poate costa o o sanctiune penala cu suspendarea executarii.
Cred eu ca daca veti recunoaste fapta,avanndu-se in vedere ca nu aveti antecedente penale si ca prejudiciul a fost acoperit veti putea beneficia de clementa instantei,in sensul ca nu vi se aplica o pedeapsa cu executare prin detentie
avand in vedere ca fapta a fost savarsita impreuna cu un minor,deci,exista si minori in cauza,o pedeapsa cu suspendare,ar fi putin probabila.Daca aveti un avocat bun,care va invata cum sa porocedati,sa recunoasteti totul,sa colabaorati respectuos,poate aveti nororc.

succes.
frank_kvitta, utilizator