Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt calificat pe timp de noapte...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt calificat pe timp de noapte...

salut...ma numesc dorynel .Eu impreuna cu 3 baieti am furat intr o seara motorina din tir...as vrea sa stiu ce pedeapsa voi primii tinand cont ca fapta este agravanta pe timp de noapte , in locuri publice , cu minor si de mai multe ori...Mai vreau sa mentionez ca sunt la prima abatere ne mai avand alte fapte....Vamultumesc anticipat si astept raspuns urgent:sorry:
Daca va angajati avocat aveti sanse mult mai mari la o pedeapsa cu suspendare.
Adica nu intrati in inchisoare.
Dar va trebui sa fiti cuminte dupa aceea.

avocat Claudiu Lascoschi
Deci este vorba despre infractiunea de furt calificat,prev.de art.208-209 lit.a(doua sau mai multe persoane)lit.g(pe timpul noptii) cu aplicarea circumstantelor agravante prev.de art.75 lit.c(major cu minor) sanctionabila cu inchisoarea de la 3 ani la 15 ani.
In functie de comportamentul dvs.(care trebuie sa fie de cooperare formala cu organele de urmarire penala si instanta),in functie de marimea prejudiciului si avandu-se in vedere si daca acesta a fost acoperit,dar luand in seama probatoriile administrate,urmeaza ca instanta sa se pronunte asupra cuantumului pedepsei dvs.,dar si cu modalitatea de executare a acesteia.
Neavand date complete cu privire la cantitatea sustrasa ,la acoperirea prejudiciului sau la starea de fapt reala,nu se pot face niciun fel de pronosticuri,cu privire la pedeapsa
Dorynel draga sper sa fie prima si ultima oara cand faci asa ceva, pentru ca in acest moment risti o pedeapsa situata intre 3 si 15 ani, cat despre agravante acestea ar fi savarsirea infractiunii de 3 persoane impreuna, in loc public, in timpul noptii, de catre un major impreuna cu un minor, pe de o parte.Pe de alta parte discu tam si de o infractiune continuata, drept pentru care se poate adauga un spor de pedeapsa.Sper sa fie vorba de un tir si nu de cisterna ori vagon-cisterna pentru ca in acest caz pedeapsa este situata intre 3-18 ani.Ai putea sa obtii si o pedeapsa cu suspendare executarii pedepsei sau sub supraveghere insa aplicarea unei pedese neprivative de libertate depinde de multe aspecte, pe care trebuie desigur sa le discuti angajand urgent un avocat.
In primul rand va multumesc pentru sprijinulacordat si pentru raspunsuri..As vre sa mentionez ca am angajat avocat , este un avocat bun cu o buna experienta...Si in legatura cu prejudiciul acesta a fost recuperat insa partea vatamata nu este multumita de acest prejudiciu..Fapta este recunoscuta simi o sustin ...Desigur ca regretul este mare insa acum nu mai este nimic de facut decat sa i astept pedeaps...Va multumesc
Din ce ziceti aveti sanse la o pedeapsa cu suspendare.
Faptul ca partea vatamata mai are ceva pretentii poate sa nu fie grav.

avocat Claudiu Lascoschi