avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... probleme cadastru teren, in realitate am teren mai mic ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

probleme cadastru teren, in realitate am teren mai mic iar pe cadastru figureaza mai mult

buna ziua,
acum 4 ani am cumparat o vila cu teren de 1000 mp intr-un cartier de vile de la o persoana juridica.
problema este ca in cadastru figurez cu 1000 de mp dar in realitate nu am decat 710mp(descoperiti abia anul acesta cand am pus porti si am pus o latura de gard ), restul de pamant fiind furat de un vecin si de tot drumul de servitute
ce stiu este ca vecinul respectiv acum 2 ani de zile mi se plangea ca a fost si el furat la randul lui de un mahar care a avut terenul initial si tot drumul de servitute a fost luat de la el ... nu imi imaginam sa ia de la mine atuncea drumul de servitute
ce este de facut acuma in momentul de fata. Maharul din fata vilei mele nu a vrut deloc sa isi dea teren pentru drumul de servitute, mai mult se pare ca nu le ajunge drumul pentru masinile lor si isi parcheaza fara nici o nonsalanta masinile pe propietatea mea si perpendicular pe propietatea mea blocandu-mi accesul cu auto in vila
de asemenea, ce pot face cu vecinul care s-a extins cu gard pe propietatea mea (6metri liniari pe latime) inainte de a cumpara eu vila, ptr ca ei acolo sa isi faca drumu de acces la vila lor pentru intrare auto)
eu ca propietar as putea reface cadastrul pe terenul existent, si dupa aceea sa ii dau pe ei in judecata? sau trebuie dat in judecata vanzatorul care mi-a vandut vila cu terenul
Cel mai recent răspuns: Cristian Fara , Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI 13:42, 20 Octombrie 2010
sa dati in judecata vecinul.
Initial verificati atent inregistrarile la OCPI
In raport de concluzii,pentru restabilirea suprafetelor din documente,promovati actiune impotriva vecinului care s-a extins fara drept legal
un autorizat cadastru ( gasiti lista la OCPI ) va poate da lamuriri in ce priveste situatia din cadastru a imobilului dvs. si va poate trasa in teren limitele inscrise in PAD (planul vizat de cadastru).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drum de servitute gabitzul gabitzul Va salut Am achizitionat 12 ani in urma un teren de 300 mp . Terenul cumparat facea parte dintr-un teren mai mare (format din 4 parcele de cate 300mp ... (vezi toată discuția)
Servitute elysha266 elysha266 Buna ziua, Am cumparat o casa la tara in Tulcea, 1700mp, din care 500 teren constructi (cu casa) si 1200 teren arabil. Lotul are 12.5 m deschidere si 130 si ... (vezi toată discuția)
Este drum de acces sau nu laur2000 laur2000 Buna ziua.Am si eu o intrebare.Am cumparat o casa cu teren si cu asa zisul drum de acces.Drumul de acces ( care este trecut teren arabil in cadastru si in ... (vezi toată discuția)