avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Achiziţii publice proces-verbal deschidere oferte licitatie fara ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

proces-verbal deschidere oferte licitatie fara intocmirea anexei cu documentele de calificare

Buna ziua, tuturor!

Azi am primit procesul verbal de la sedinta de deschidere a ofertelor la o licitatie publica- cerere de oferta. La procedura au participat 4 ofertanti, insa numai unul a fost prezent. In p-v se specifica faptul ca, citez: "ofertantii, in unanimitate, propun sa se deschida numai oferta financiara, fara a se consulta documentele de calificare"

Prin urmare, comisia a procedat numai la deschiderea ofertelor financiare.
In OUG 34 nu am gasit nimic concret,referitor la obligativitatea deschiderii doc. de calificare.
La art.129 din OUG 34 se specifica faptul ca AC are obligativitatea deschiderii ofertelor la data, ora si locul indicate in anuntul de participare.
Este sau nu obligatorie deschiderea Documentelor de calificare in sedinta de deschidere?
Nu incalca astfel AC principiul transparentei prev. la Art.2, alin (2), lit.d?:rtfm:
Cel mai recent răspuns: vlad nicolae , moderator 15:52, 29 Decembrie 2010
Art.33, alin.4) din HG 925:
Sedinta de deschidere se finalizeaza printr-un proces-verbal semnat de membrii comisiei de evaluare si de reprezentanti ai operatorilor economici prezenti la sedinta, in care se consemneaza modul de desfasurare a sedintei respective, aspectele formale constatate la deschiderea ofertelor, elementele principale ale fiecarei oferte, consemnandu-se totodata lista documentelor depuse de fiecare operator economic in parte.

Art.63, alin.1) din HG 925
Dupã transmiterea invitatiei de participare, regulile aplicabile procedurii de cerere de oferte sunt similare cu cele prevãzute la art. 32-39, pentru aplicarea licitaţiei deschise..

Am auzit sa se deschida doar documentele de calificare, la negocieri, dar invers, nu. Atunci, ce rost mai are sedinta de deschidere ?
Sunt de acord cu opinia dvs. si sunt convins ca vi s-ar da dreptate si de catre ANRMAP, CNSC, etc.
Care era motivatia "propunerii operatorilor" ??? Orice decizie trebuie sa aiba si o motivatie...
Ultima modificare: Miercuri, 20 Octombrie 2010
vlad nicolae, moderator
In p-v se specifica doar decizia, nu si motivatia.
Multumesc mult pentru raspuns.
se deschid ofertele si se consemneaza lipsa ori depunerea documentelor solicitate. veerificarea documentelor se face ulterior. cert este ca in p-v trebuie prevazuta lista cu documentele prezentate.
cand ati cumparat documentatia pentru participare la licitatie(caietul de sarcini) nu ati avut si o fisa de date? acolo erau cuprinse toate documentele de calificare a ofertantilor. Este adevarat, se intocmeste un proces verbal de deschidere a ofertelor care se semneaza de toti cei care participa la sedinta si se verifica daca exista toate documentele solicitate prin fisa de date.
Apoi partea tehnica si financiara sunt verificate si studiate numai de comisia special constituita in acest sens, care intocmeste un raport. Este total interzis sa se procedeze asa cum ati relatat d-tra, nici nu am auzit de un asemenea abuz!!!!!!
vivilus a scris:

cand ati cumparat documentatia pentru participare la licitatie(caietul de sarcini) nu ati avut si o fisa de date? acolo erau cuprinse toate documentele de calificare a ofertantilor. Este adevarat, se intocmeste un proces verbal de deschidere a ofertelor care se semneaza de toti cei care participa la sedinta si se verifica daca exista toate documentele solicitate prin fisa de date.
Apoi partea tehnica si financiara sunt verificate si studiate numai de comisia special constituita in acest sens, care intocmeste un raport. Este total interzis sa se procedeze asa cum ati relatat d-tra, nici nu am auzit de un asemenea abuz!!!!!!



Caietul de sarcini nu l-am cumparat. :)Documentatia se pune la dispozitie gratuit operatorilor economici ( de obicei, pe SEAP). Normal ca in doc. era si o fisa de date a achizitiei; acolo sunt prevazute documentele pe care trebuie sa le cuprinzi in oferta.:O
Si noi consideram ca a fost un abuz, asa ca am facut contestatie.
Multumesc!

Alte discuții în legătură

Documente de calificare incomplete dddimitriu dddimitriu In urma cererii de oferta publicate pe SEAP, am participat la o licitatie a carui [b]castigator [/b](un SRL) are, conform procesului-verbal, [b]documentele de ... (vezi toată discuția)
Achizitii publice-fisa de date. albertoconstruct albertoconstruct Buna ziua,am participat de curand la o cerere de oferta pentru achizitie lucrari de constructii,in fisa de date pusa la dispozitie pe seap,erea trecut ca si ... (vezi toată discuția)
Certificat de participare la licitatie Jurist TM Jurist TM Azi am participat la o licitatie pt. servicii, am avut toate doc. ok, insa, la final, AC ne-a atras atentia ca nu am depus CERTIFICATUL DE PARTICIPARE LA ... (vezi toată discuția)