Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA contabilitate
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

contabilitate

Buna seara ,
Va rog sa-mi spuneti cum se inregistreaza suprasolviri tva rezultat in urma controlului de fond de catre inspectorii fiscali ,multumesc!
reformulati , va rog , intrebarea

Deci , in urma controlului a fost stabilit un tva de 7550lei , in situatiile de la fisc a fost gasita o suma de 8500lei care nu s-a regasit in evidentele societatii noastre si acestea inspectorul fiscal le-a considerat suprasolviri din anii precedenti ,acum vin cu intrebarea eu aceste suprasolviri le inregistrez in contabilitate pentru ca mi le-a pus in decizia finala de impunere ,sau mi le regleaza la administratia fiscala?
inteleg ca este o necorelare intre fisa pe platitor de la fisc si evidenta contabila .
Aceasta necorelare are drept cauze fie o declaratie neinregistrata in fisa, fie o plata . Nu as recomanda sa luati de bun ceea ce este in fisa pe platitor , fara sa faceti reglarea acesteia pentru ca nu ati face altceva decat sa preluati , poate , o situatie incorecta pe seama unei cheltuieli ( am in vedere o nota contabila de genul 6xx= 4423 ) care nu are acoperire .