Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce pasi trebuie sa urmez pentru succesiune?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce pasi trebuie sa urmez pentru succesiune?

Dupa decesul fostului meu sot am inteles ca ultima lui sotie a obtinut certificatul de mostenitor. In timpul casatoriei noastre am cumparat un apartament care a fost trecut pe numele lui.
Eu sunt in afara tarii de multi ani de zile, asa ca va rog sa imi spuneti ce pasi ar trebui sa urmez pentru a intra in posesia a 1/2 din apartament.
Va multumesc.
Trebuie sa va angajati un avocat din localitatea unde va avea loc procesul daca ati avut o contributie egala la dobandirea bunului imobil.
Trebuie sa va judecati.
Dar nu va judecati pe succesiune intrucat nu aveti dreptul la mostenire la fostul sot.

avocat Claudiu Lascoschi
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Trebuie sa intentati actiunea in partaj ( este imprescriptibila).
Angajati-va un avocat.
Doamna a crezut ca vine la mostenirea fostului sot.Nu vine.

Se poate deschide un partaj ca si in situatia in care sotul ar fi fost in viata.Dar nu are treaba cu un proces de succesiune.
Ar fi bine sa va grabiti cu procesul ca sa nu isi scoata sotia supravietuitoare vreun certificat de mostenitor si sa va judecati dupa aceea ani si ani...
Daca aveti copii impreuna cu defunctul, acestia vor veni la mostenirea fostului sot.
Dar...nu dvs. intrucat nu aveti dreptul...la mostenire...

avocat Claudiu Lascoschi
actiunea de partaj este actiunea pe care trebuie sa o intentati dvs.
Va multumesc frumos pentru raspunsuri. Inteleg ca nu trebuie sa urmaresc succesiunea, ci sa inaintez actiune de partaj.
Ultima sotie a scos deja certificatul de mostenitor, masa averii fiind mai larga decat apartamentul in cauza. Din ce am inteles, pe acest certificat este mentionat ca ea primeste 50% din apartament. Credeti ca ar fi probleme in acest caz?
Cum pot demonstra faptul ca am avut contributie egala la dobandirea apartamentului? Acesta a fost platit in timpul casatoriei noastre dar a fost trecut doar pe numele defunctului. Ce acte ar trebui sa duc avocatului?
Am un copil impreuna cu defunctul, dar a fost infiat in tara de rezidenta actuala, dupa divort, de o alta persoana diferita de defunct.
Am inteles ca nu mai are calitatea de mostenitor in acest caz.

Va multumesc pentru ajutor.
chitzul, utilizator