avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA achizitionare utilaj de la leasing
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

achizitionare utilaj de la leasing

vreau sa achizitionez un utilaj de la o firma de leasing, ce ma sfatuiti? sa-l iau pe firma sau pe persoana fizica?
Cel mai recent răspuns: mihaela dia , utilizator 12:17, 21 Octombrie 2010
parerea mea este sa le iei pe firma, pentru ca nu ai acelas stres si platile / actele se deruleaza mult mai repede.
Pe firma,deoarece asa cum mentiona si colegul meu mai sus actele se deruleaza mai repede,prezentati mai multa garantie si ulterior evitati complicatiile vis-a-vis de utilizarea lui in sensul ca daca efectuati lucrari pe firma cu acel utilaj,ar trebui sa il inchiriati de la dvs.firmei,sa cereti acordul firmei de leasing (daca este prevazut in contract).
de fapt acest utilaj este in leasing pe firma prietenului meu la care eu am platit primele 12 rate pana acum si de comun acord cu el dorim sa incheiem contractul de leasing. cei de la banca ne-au facut un calcul "usturator". Speram sa gasim o modalitate cat mai putin costisitoare si sigura de a ajunge acest utilaj pe firma noastra deoarece prietenul nostru are ceva datorii. Credeti ca se mai poate negocia ceva cu banca? Si daca reusesc sa obtin acest utilaj si sa-l iau prin firma acel tva dupa cat inteleg eu se amortizeaza intr-o perioada destul de mare.

Va multumesc, pentru explicatii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de leasing imposibil... stormcg stormcg Buna ziua, tuturor! Am o problema si anume: anul trecut am semnat un contract de leasing cu firma Sebastian Leasing (mentionez numele poate s-au mai lovit ... (vezi toată discuția)
Contract de leasing imposibil... stormcg stormcg Buna ziua, tuturor! Am o problema si anume: anul trecut am semnat un contract de leasing cu firma Sebastian Leasing (mentionez numele poate s-au mai lovit ... (vezi toată discuția)
Vanzare firma robert65 robert65 buna ziua, doresc sa stiu daca pot sa vand un srl care are datorii la bugetul de stat si la banca este ipoteca casa , un contract linie de credit si un credit ... (vezi toată discuția)