Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA achizitionare utilaj de la leasing
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

achizitionare utilaj de la leasing

vreau sa achizitionez un utilaj de la o firma de leasing, ce ma sfatuiti? sa-l iau pe firma sau pe persoana fizica?
parerea mea este sa le iei pe firma, pentru ca nu ai acelas stres si platile / actele se deruleaza mult mai repede.
Pe firma,deoarece asa cum mentiona si colegul meu mai sus actele se deruleaza mai repede,prezentati mai multa garantie si ulterior evitati complicatiile vis-a-vis de utilizarea lui in sensul ca daca efectuati lucrari pe firma cu acel utilaj,ar trebui sa il inchiriati de la dvs.firmei,sa cereti acordul firmei de leasing (daca este prevazut in contract).
de fapt acest utilaj este in leasing pe firma prietenului meu la care eu am platit primele 12 rate pana acum si de comun acord cu el dorim sa incheiem contractul de leasing. cei de la banca ne-au facut un calcul "usturator". Speram sa gasim o modalitate cat mai putin costisitoare si sigura de a ajunge acest utilaj pe firma noastra deoarece prietenul nostru are ceva datorii. Credeti ca se mai poate negocia ceva cu banca? Si daca reusesc sa obtin acest utilaj si sa-l iau prin firma acel tva dupa cat inteleg eu se amortizeaza intr-o perioada destul de mare.

Va multumesc, pentru explicatii