Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... CE SANCTIUNE ATRAGE NEPREZENTAREA MARTORULUI IN ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

CE SANCTIUNE ATRAGE NEPREZENTAREA MARTORULUI IN PROCESUL PENAL

Inopinant, am fost martor la un scandal care a ajuns in instanta, benevol am mers si am dat declaratie la politie fara sa stiu ca am sa primesc citatie pentru a ma prezenta si in instanta, lucru cu care nu sunt de acord, neavand nici o legatura cu pricina.Mai nou, am primit si mandatul de aducere, ce se intampla daca refuz? va mutumesc!
Codul de procedura penala prevede pedeapsa amenzii penale/judiciare pt martorul care nu se prezinta.
Atentie, amenda penala se noteaza in cazierul judiciar!

Mergeti la proces si declarati ca ati uitat tot, daca nu mai doriti sa fiti implicat.
Lipsa nejustificata a martorului se sanctioneaza cu amenda judiciara de la 250 lei la 5000 lei.
Instanta poate dispune si citarea martorului cu mandat de aducere.
In caz de neprezentare, riscati sa primiti amenda si veti fi adus silit, in baza mandatului de aducere, de catre organele abilitate ale statului.
adutescu a scris:

Codul de procedura penala prevede pedeapsa amenzii penale/judiciare pt martorul care nu se prezinta.
Atentie, amenda penala se noteaza in cazierul judiciar!

Mergeti la proces si declarati ca ati uitat tot, daca nu mai doriti sa fiti implicat.

aloooooooooooooo...ce naiba......amenda aia prev de art198 cpp nu e amenda penala........chiar aveti studii jurudice?...
ayahuasca, utilizator
ayahuasca a scris:

aloooooooooooooo...ce naiba......amenda aia prev de art198 cpp nu e amenda penala........chiar aveti studii jurudice?...

Noi da, dvs. nu.
De fapt rectific, noi avem studii juridice, dvs. aveti studii jurudice:)