avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 309 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... CE SANCTIUNE ATRAGE NEPREZENTAREA MARTORULUI IN ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

CE SANCTIUNE ATRAGE NEPREZENTAREA MARTORULUI IN PROCESUL PENAL

Inopinant, am fost martor la un scandal care a ajuns in instanta, benevol am mers si am dat declaratie la politie fara sa stiu ca am sa primesc citatie pentru a ma prezenta si in instanta, lucru cu care nu sunt de acord, neavand nici o legatura cu pricina.Mai nou, am primit si mandatul de aducere, ce se intampla daca refuz? va mutumesc!
Cel mai recent răspuns: ayahuasca , utilizator 13:45, 21 Octombrie 2010
Codul de procedura penala prevede pedeapsa amenzii penale/judiciare pt martorul care nu se prezinta.
Atentie, amenda penala se noteaza in cazierul judiciar!

Mergeti la proces si declarati ca ati uitat tot, daca nu mai doriti sa fiti implicat.
Lipsa nejustificata a martorului se sanctioneaza cu amenda judiciara de la 250 lei la 5000 lei.
Instanta poate dispune si citarea martorului cu mandat de aducere.
In caz de neprezentare, riscati sa primiti amenda si veti fi adus silit, in baza mandatului de aducere, de catre organele abilitate ale statului.
adutescu a scris:

Codul de procedura penala prevede pedeapsa amenzii penale/judiciare pt martorul care nu se prezinta.
Atentie, amenda penala se noteaza in cazierul judiciar!

Mergeti la proces si declarati ca ati uitat tot, daca nu mai doriti sa fiti implicat.


aloooooooooooooo...ce naiba......amenda aia prev de art198 cpp nu e amenda penala........chiar aveti studii jurudice?...
Ultima modificare: Joi, 21 Octombrie 2010
ayahuasca, utilizator
ayahuasca a scris:

aloooooooooooooo...ce naiba......amenda aia prev de art198 cpp nu e amenda penala........chiar aveti studii jurudice?...


Noi da, dvs. nu.
De fapt rectific, noi avem studii juridice, dvs. aveti studii jurudice:)

Alte discuții în legătură

Aducerea de martori mincinosi xuser xuser Marturia mincinoasa stiu ca se pedepseste de la 1 la 5 ani de inchisoare... Dar se poate pedepsi propunerea facuta cuiva sa vina de martor mincinos? Sau ... (vezi toată discuția)
Influențare declaratii viorelv viorelv Elementul material al laturii obiectiva a infracțiunii prev.art.272 este încercarea de a determina sau determinarea prin corupere ,constrângere sau altă ... (vezi toată discuția)
Plangere avocat wiki38 wiki38 Reaclamantul a venit cu avocatul la o sedinta ai caror membri sunt martori in plangerea acestuia,unde a dezbatut cazul si m-a pus intr-o lumina proasta in fata ... (vezi toată discuția)