Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plangere avocat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plangere avocat

Reaclamantul a venit cu avocatul la o sedinta ai caror membri sunt martori in plangerea acestuia,unde a dezbatut cazul si m-a pus intr-o lumina proasta in fata colegilor.Unde se incadreaza fapta?Abuz in serviciu?Incercare de influientare martori?Am adus la cunostinta org de urm penala,dar a trimis plangerea la barou.Era competenta lui sa decida ca nu este o fapta penala?Sau trebuia sa o trimita la Parchetul de pe langa Curtea de Apel sa faca verificari?Unde ma plang?Pot fi acuzat de denunt calomnios daca fac o plangere la parchet?
Avocatul a actionat in sensul apararii intereselor clientului sau si nu in scopul de a va produce un prejudiciu de imagine. Numai organele de cercetare pot incadra o fapta si nu avocatul.
Faptul ca a fost prezent in adunarea respectiva a fost doar o urmare a mandatului pe care il avea de la clientul sau.
Da, puteti fi acuzat de denunt calomnios daca persoana pe care o invinuiti va primi NUP, in urma cercetarii.
Nu se incadreaza nicaieri, nu e nici infractiune si nici abatere disciplinara. Faptul ca avocatul reclamatului isi apara clientul inseamna sa isi face treaba. Ce voiati, ca avocatul sa taca pt ca erau colegii dvs. de fata? Dvs va veti apara la randul si probabil veti pune in lumina proasta reclamantul si poate o sa fie si cunostinte de-al acestuia in sala de judecata.

Avocatul a actionat in sensul apararii intereselor clientului sau si nu in scopul de a va produce un prejudiciu de imagine.

Nu stiu de unde sunteti asa de sigura.Repet,sedinta avea numai scopul informarii unor probleme tehnice de serviciu,nu de judecata publica.Mai mult ,eu nu am fost prezent.Si cu toate astea,avocatul a pledat cauza privata a colegului in fata plenului afirmand ca mi s-a facut dosar penal.Cauza nu avea legatura cu interesul clientului la acea sedinta si nici cu serviciul.Vi se pare normal ca in faza urmaririi penale un avocat sa dezbata cauza in public si sa faca afirmatii neprobate?Daca se dovedeste nevinovatia,cum calificati fapta?
Sedintele de judecata sunt publice si nu secrete, astfel poate fi dezbatuta orice problema cu p[rivire la cauza. Faptul ca dvs. nu ati fost prezent nu il obliga pe avocat sa nu isi apere clientul. La orice termen de judecata obligatia avocatului este de a isi apara clientul asa cum intelege acesta, este imposibil de disociat apararea clientului de lamurirea unor probleme tehnice asa cum afirmati.
Dvs nu sunteti in faza de urmarire penala, iar comparatia nu isi are rostul deoarece urmarirea penala este guvernata de alte reguli si nu au loc dezbateri publice, pe cand faza de judecata este intotdeauna publica, cu exceptia cazului cand sedinta este declarata secreta (ex: cand una dintre parti este minor).
Nu cred ca m-am facut inteles.Sedinta era la birou la locul de munca,nu la tribunal.Tema era analiza muncii si alte informari strict cu teme de serviciu.Din senin s-a ridicat avocatul si a inceput pledoaria si acuzatiile.Colegii au ramas stupefiati si au comentat ca nu-i intereseaza subiectul si sa-i lase ca au treaba.Faza procesuala este de urmarire penala,care nu s-a incheiat,eu fiind faptuitor.Nu s-a trimis in judecata.
wiki38, utilizator