Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... subventie caldura
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

subventie caldura

Buna ziua!Asi vrea sa stiu daca mi se elibereaza de la primarie, la taxe si impozite ,certificatul fiscal din care reiese ce propietati detin avand in vedere ca nu e platit impozitul pe apartamentul unde fac subventia..Parintii mei au alt domiciliu si subventia o voi face doar eu cu ajutorul unei procuri de la unul din parinti pt ca nu sunt eu propietar.In cazul acesta voi cere de la taxe si impozite si de la registrul agricol certificat fiscal cum ca nu am terenuri sau alte imobile,ori masina mai mare de 1600m3 doar in numele meu?Nu sunt eu propietara apartamentului,deci la impozite nu imi va arata nici un imobil...
alexandra22, utilizator
In primul rand ca nu vi se elibereaza nimic pana cand nu platiti tot ce aveti in debit la ei.
In rest, asteptati instructiunile de la primarii care vor veni o data cu formularele de Declaratie pe proprie raspundere.
Autoritatea fiscala,cu scopul legitim de recuparare debite,conditioneaza achitarea acestora ,dupa care raspunde solicitarilor dvs
ynocentta, utilizator
elga50 a scris:

In primul rand ca nu vi se elibereaza nimic pana cand nu platiti tot ce aveti in debit la ei.
In rest, asteptati instructiunile de la primarii care vor veni o data cu formularele de Declaratie pe proprie raspundere.

s-au afisat instructiunile si cer certificat fiscal de la taxe si impozit si de la registrul agricol...acum eu asi vrea sa stiu daca acel certificat il voi cere in numele meu,adik ce imobile detin eu nu parintii..pt ca subvetia o voi face doar eu.
Adresa din buletin este pe adresa unde locuiti (apartamentul parintlor)?
Daca da, Declaratia o faceti numai cu dv. iar certificatul fiscal este dat, asa cum v-am spus, daca platiti tot ce e de platit.
Apoi vedeti ce va scrie in certificatul fiscal si in caz ca indepliniti conditiile depuneti Declaratia si CF anexat.

Cred ca lucrurile sunt mai simple decat par la prima vedere.....:)
elga50 a scris:

Adresa din buletin este pe adresa unde locuiti (apartamentul parintlor)?
Daca da, Declaratia o faceti numai cu dv. iar certificatul fiscal este dat, asa cum v-am spus, daca platiti tot ce e de platit.
Apoi vedeti ce va scrie in certificatul fiscal si in caz ca indepliniti conditiile depuneti Declaratia si CF anexat.

Cred ca lucrurile sunt mai simple decat par la prima vedere.....:)

Da , adresa din c.i este la apartamentul parintilor...mai am o ultima intrebare ,daca se poate...credeti ca la taxe si impozite va trebui sa platesc impozitul de pe apartament ca sa mi se elibereze CF,caci eu nu am nimic in propietate?...data trecuta cand am fost de am platit impozitul parintilor nici nu eram trecuta la ei in calculator.