Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... fundatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

fundatie

Buna ziua! Pot fundatille sa isi infiinteze sucursale? Cum as putea functiona si la alt sediu decat cel din actele de infiintare, fara sa schimb sediul. Ma intereeaza sa am un punct de lucru sau o alta forma de functionare, fara personalitate juridica distincta.
Multumesc!
Cititi OG 26/2000 despre asociatii si fundatii.
Art. 18.
(1) Fundatia isi poate constitui filiale, ca structuri teritoriale, pe baza hotararii autentificate a consiliului director, prin care le este alocat cate un patrimoniu.
(2) Filiala este condusa de un consiliu director propriu, alcatuit din cel putin 3 membri.
(3) Dispozitiile art. 13 alin. (2) si (4) se aplica in mod corespunzator.