avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Anexa HG nr. 400/2001
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Anexa HG nr. 400/2001

buna ziua. sunt o persoana cu handicap. as dori daca se poate ca cineva sa ma ajute sa intru in posesia anexelor de la hg 400/2001 referitor la gradul de incadrare.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 01:03, 22 Octombrie 2010
Daca sunteti persoana incadrata in grad de handicap nu va intereseaza HG 400/2001, ci Ordinul nr. 762/2007 pentru aprobarea criteriilor medico-psihosociale pe baza carora se stabileste incadrarea in grad de handicap. Anexa 1 a acestui act normativ a fost publicata in MO nr. 885 bis / 27 decembrie 2007.

Anexa HG nr. 400/2001 cuprinde criteriile si normele de diagnostic clinic, diagnostic functional si de evaluare a capacitatii de munca pe baza carora se face incadrarea in gradele I, II si III de invaliditate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anexa hg 400/2001 Cristina U Cristina U buna ziua, va rog frumos sa ma ajutati cu anexa LA hg 400/2001 ,deoarece nu o pot gasi nicaieri . Multumesc frumos (vezi toată discuția)
Pensia de invaliditate grad i magnifiq magnifiq Buna ziua! Am si eu o rugaminte va rog,as dori si eu sa stiu ce persoane beneficiaza de pensia de invaliditate grad I sau care sunt bolile care intra in ... (vezi toată discuția)
Anexa hotararii guvernului nr. 400 din 19 aprilie 2001 costachemrl costachemrl are cineva anexa la Hotararea guvernului nr. 400 din 19 Aprilie 2001? costachemrl@yahoo.com (vezi toată discuția)