Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Anexa HG nr. 400/2001
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Anexa HG nr. 400/2001

buna ziua. sunt o persoana cu handicap. as dori daca se poate ca cineva sa ma ajute sa intru in posesia anexelor de la hg 400/2001 referitor la gradul de incadrare.
Daca sunteti persoana incadrata in grad de handicap nu va intereseaza HG 400/2001, ci Ordinul nr. 762/2007 pentru aprobarea criteriilor medico-psihosociale pe baza carora se stabileste incadrarea in grad de handicap. Anexa 1 a acestui act normativ a fost publicata in MO nr. 885 bis / 27 decembrie 2007.

Anexa HG nr. 400/2001 cuprinde criteriile si normele de diagnostic clinic, diagnostic functional si de evaluare a capacitatii de munca pe baza carora se face incadrarea in gradele I, II si III de invaliditate.