avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... OUG 119/2007 fara facturi
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

OUG 119/2007 fara facturi

Buna ziua!
A avut cineva vreo speta pe OUG 119/2007 doar cu contract, fara facturi ?
In concret, am un contract in temeiul caruia vreu sa calculez niste penalitati, si ma gandesc ca art. 2 din OUG 119 prevede ca se aplica creantelor ce rezulta din contracte comerciale, si ca nu as interpreta factura ca fiind act juridic, izvor de drepturi si obligatii, acest izvor fiind insa contractul.
Multumesc.

Alte discuții în legătură

Og 5/2001 versus oug 119/2007 Emil Lasconi Emil Lasconi Fratilor va rog sa ma ajutati. Am avut o somatie de plata respinsa de judecatorie( inca nu stiu motivele ca nu este motivata ) insa pot sa va spun ca am ... (vezi toată discuția)
Factura de penalitati alina_vi alina_vi O societate care are un contract comercial in derulare a emis mai multe facturi care nu au fost achitate. Contractul prevede calcularea penalitatilor de ... (vezi toată discuția)
Oug 119 sau og 5? AvFM AvFM Buna seara! Intre parti nu s-a incheiat un contract scris pentru vanzarea unor bunuri. Vanzatorul (societate comerciala) a transmis o oferta catre ... (vezi toată discuția)