Forum Discuţii juridice Executare silită ordonanta presidentiala ma ajuta sa reintru cu ...
Discuție deschisă în Executare silită

ordonanta presidentiala ma ajuta sa reintru cu drepturi depline in casa inclusiv sa inchiriez

mentionez ca nu am unde sa locuiesc pana la evacuarea chiriasului
Ordonanta presedintiala este o procedura mai rapida decat cea pe dreptul comun, insa tot va trebui sa va judecati si pe dreptul comun in evacuare.
Mai exact, daca promovati o ordonanta presedintiala de evacuare, va trebui sa faceti dovada celor 3 conditii prevazute de lege vremelnicia, urgenta si neprejudecarea fondului.
Cum prima conditie fiind iata sa se faca dovada ca pe rolul instantei exista actiunea de evacuare pe dreptul comun , este necesara introducerea si unei actiuni in paralel pe dreptul comun.
Hotararea instantei de fond in ordonanta presedintiala este intr-adevar executorie, insa atacabila cu recurs.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Ar trebui sa dati mai multe amanunte.
De principiu, reintegrarea ar fi posibila, dar inchirierea, ba.

avocat Claudiu Lascoschi