Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general factura discount
Discuție deschisă în Contabilitate în general

factura discount

am o factura de discount total de plata este -1.035,35
valoare le i - 834,95
tva - 200,39
cum o contabilizez?
este bine cum am facu!
401 = 767 = 734,95
4426 = 401 = - 200,39
Va multumesc.
PUFACONT a scris:

am o factura de discount total de plata este -1.035,35
valoare le i - 834,95
tva - 200,39
cum o contabilizez?
este bine cum am facu!
401 = 767 = 734,95
4426 = 401 = - 200,39
Va multumesc.

Inregistrarea corecta este :
401 = 767 834,95
401 =4426 200,39
Eu fac deoarece nu imi permite programul asa:
473-401 cu minus valoarea fara tva evident- in JC
4426-401 tot cu minusin JC
473-767 valoarea cu plus fara tva -cu NC
si se anuleaza rulajul lui 473
Rog pareri,daca aveti.Mercic
daca puteti, schimbati programul astfel incat sa permita inregistrarea corecta ( cea descrisa de Dna Gabrielle) ; pana la urma programele astea au rolul sa ne ajute ,nu sa ne forteze sa apelam la tot felul de inregistrari care nu sunt in conformitate cu norma contabila
Ma gandesc ca nici resetarea conturilor nu este o solutie ( adica sa le declarati bifunctionale , desi nici vorba sa fie asa ); cred ca programul nu permite pentru ca 401 este setat ca un cont de pasiv, 4426 ca un cont de activ dar sunt situatii cand nu mai e valabila regula
Magda Staicu, Consultant fiscal
Eu nu inteleg, daca are o factura in totalitate cu "-" inseamna ca a urmat uneia cu "+", nu? iar in acest caz nu trebuia sa inregistreze
609 = 401 834,95
4426 = 401 200,39 , deoarece este o reducere comerciala ulterior facturarii??

Pe langa aceasta, am si eu o intrebare: am primit o factura pentru o piesa care contine un discount de 10%. De obicei, eu inregistram valoarea piesei diminuata cu acest discount. Stie cineva sa existe cumva o clauza conform careia nu aveam voie sa diminuez valoarea piesei decat daca intre mine si furnizor exista un contract comercial?
Va multumesc
Am ales aceasta varianta si din considerentul de a respecta ce scrie pe factura,deoarece toata lumea emite facturile cu minus (ceea ce mie mi se pare o prostie ,dupa parerea mea discount-ul insemna scadere deja).Eu am avut control si au zis ca este corect si asa atat timp cat nu denaturez rulajul.Stiu ca este discutabila inregistrarea dar programul pe care il folosesc este bun si sincer sa introduc balante,analitice la clienti si furnozori etc....