Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Relatii sexuale intre adolescenti in varsta de 15 ani ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Relatii sexuale intre adolescenti in varsta de 15 ani - infractiune?

La varsta de 15 ani o fata si un baiat daca intretin relatii sexuale e legal?:kissing:
Amandoi comit infractiunea de "act sexual cu un minor" art 198 C. pen - pedeapsa de la 3-10 ani inchisoare
asa ca aveti grija : cum va asterneti asa dormiti.
Nu este nicio infracţiune, dacă ambii au împlinit 15 ani.

Este infracţiune dacă NU au împlinit 15 ani.
Atenţie la text. Citiţi art. 198 cu atenţie!

Aţi îmbătrânit... şi nici puştimea n-o mai lăsaţi să facă sex legal?
Pana de curand... fetele nemaritate pina la 20 de ani erau considerate fete batrane.

Alberto Kurtyan
In primul rand,protejati-va.Apoi,nu faceti fetei promisuni de casatorie,nu oferiti bani pentru actul sexual,si aveti grija sa aveti amandoi cinsprazece ani impliniti.
frank_kvitta, utilizator
albertokurtyan a scris:

Nu este nicio infracţiune, dacă ambii au împlinit 15 ani.

Este infracţiune dacă NU au împlinit 15 ani.
Atenţie la text. Citiţi art. 198 cu atenţie!

Aţi îmbătrânit... şi nici puştimea n-o mai lăsaţi să facă sex legal?
Pana de curand... fetele nemaritate pina la 20 de ani erau considerate fete batrane.

Alberto Kurtyan

Da,asa este.

Vedeti insa ca exista mai multe infractiuni.
Mai bine s-ar ocupa de scoala ca de alte chestiuni au totata viata inainte...