avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 911 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Relatii sexuale intre adolescenti in varsta de 15 ani ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Relatii sexuale intre adolescenti in varsta de 15 ani - infractiune?

La varsta de 15 ani o fata si un baiat daca intretin relatii sexuale e legal?:kissing:
Amandoi comit infractiunea de "act sexual cu un minor" art 198 C. pen - pedeapsa de la 3-10 ani inchisoare
asa ca aveti grija : cum va asterneti asa dormiti.
Nu este nicio infracţiune, dacă ambii au împlinit 15 ani.

Este infracţiune dacă NU au împlinit 15 ani.
Atenţie la text. Citiţi art. 198 cu atenţie!

Aţi îmbătrânit... şi nici puştimea n-o mai lăsaţi să facă sex legal?
Pana de curand... fetele nemaritate pina la 20 de ani erau considerate fete batrane.

Alberto Kurtyan
In primul rand,protejati-va.Apoi,nu faceti fetei promisuni de casatorie,nu oferiti bani pentru actul sexual,si aveti grija sa aveti amandoi cinsprazece ani impliniti.
Ultima modificare: Duminică, 24 Octombrie 2010
frank_kvitta, utilizator
albertokurtyan a scris:

Nu este nicio infracţiune, dacă ambii au împlinit 15 ani.

Este infracţiune dacă NU au împlinit 15 ani.
Atenţie la text. Citiţi art. 198 cu atenţie!

Aţi îmbătrânit... şi nici puştimea n-o mai lăsaţi să facă sex legal?
Pana de curand... fetele nemaritate pina la 20 de ani erau considerate fete batrane.

Alberto Kurtyan


Da,asa este.

Vedeti insa ca exista mai multe infractiuni.
Mai bine s-ar ocupa de scoala ca de alte chestiuni au totata viata inainte...

Alte discuții în legătură

Sex cu o minora Mari20 Mari20 am avut o prietena minora si am facut sex cu ea... dar nu am obligato.. a fost d buna voie..si pe urma d fiecare data s-a intamplat cu acordula ei.. nu am ... (vezi toată discuția)
Corupere de minori amein amein Daca fata in varsta de 15 ani a fost gasita la baiatul de 19 ani acasa iar in declaratie au scris amandoi ca fata a ajuns acolo in urma cu doua ore pt ca vroia ... (vezi toată discuția)
Corupere de minori? onofrei112 onofrei112 As dori si eu sa stiu daca eu am 16 ani iar iubita mea are 24 iar amandoi suntem de acord cu relatia adica fara santajuri sau altele este conrupere de minori ... (vezi toată discuția)