Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

tatal decedat in urma cu 1 an mama nu vrea succesiunea la mijloc sint : 1 ap. 3 camere un ap. 1 cam. si 3 ha teren agricol nu doreste decit succesiune pe terenul mostenit de tatal meu de la parintii lui ap.cu 3 cam.este pe numele ambilor parinti iar cel de 1 cam.pe numele ei, au fost casatoriti45 de anii Eu nu doresc sa las lucrurileasa, doresc succesiunea ce ar trebuii sa fac? si pasii de urmat subliniez ca
Nu am fratii i-mi e frica sa las sa treaca cei 2 anii din cite stiu ar fii o confirmare din partea mea ca renunt la mostenire
mi-e foarte greu .....pt. ca mama reactioneaza cu fff multa cearta asupra subiectului rog sfaturi
si daca stiti cit m-ar costa ap.sint in Timisoara si terenul la sat 60kmde tim

va multumesc anticipat
In primul rand, din masa succesorala face parte doar cota de 1/2 din apartamentul cu 3 ca,ere si terenul din extravilan.
Taxele de timbru sunt de 50 lei pentru fiecare mostenitor, adica 100 lei si 3% din valoarea masei de impartit pentru constatarea masei succesorale si 3% pentru partaj. Apoi se vor efectua 2 expertize tehnice, una topoagricola si una in constructii care costa fiecare cel putin cate 1000 lei. Plus onorariul de avocat pe care il veti negocia.....
Cheltuielile sunt destul de mari.....
Oricum , succes!
Av. Tonica Daniela
daca nu doreste sa dezbateti succesiunea la notariat atunci nu va ramane decat sa o dati in judecata.
av.tonicadaniela a scris:

In primul rand, din masa succesorala face parte doar cota de 1/2 din apartamentul cu 3 ca,ere si terenul din extravilan.
Taxele de timbru sunt de 50 lei pentru fiecare mostenitor, adica 100 lei si 3% din valoarea masei de impartit pentru constatarea masei succesorale si 3% pentru partaj. Apoi se vor efectua 2 expertize tehnice, una topoagricola si una in constructii care costa fiecare cel putin cate 1000 lei. Plus onorariul de avocat pe care il veti negocia.....
Cheltuielile sunt destul de mari.....
Oricum , succes!
Av. Tonica Daniela

Pt terenul mostenit de tata, respectiv sot, de la parintii lui, are dreptul si sotia supravietuitoare?
Ayaz, utilizator
@ayaz- sotul supravietuitor are dreptul la 1/4 din mostenire in cazul in care vine in concurs cu descendentii directi(cazul de fata cu fiica)
@ady.lucia - in primul rand dvs trebuie sa mergeti cu certificatul de deces al tatalui dvs , cu actele dvs-certficat de nastere , de casatorie (daca exista) si carte de identitate la orice notar public din raza teritoriala a ultimului domiciliu al tatalui dvs si sa solicitati deschiderea succesiunii indicand si celalalt mostenitor, respectiv mama dvs! Notarul o va cita pe mama la adresa de domiciliu si , daca in termen de 6 luni de zile de la deschiderea dosarului succesoral nu se prezinta la notar atunci ea va fi decazuta din drepturi ca renuntatoare la succesiune prin neacceptare~!B-)
Succes!
=D>
La notar e bine sa dati o declaratie de acceptare a succesiunii in termen de 6 luni de la moartea tatalui dumneavostra. Nu costa mult si asa puteti sta linistita ca nu o sa va acuze nimeni ca nu ati acceptat succesiunea. Termenul de 2 ani de care ati mentionat este termenul in care, daca dezbateti succesiunea nu platiti impozit catre stat (care e destul de mare).