Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... renuntarea la judecata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

renuntarea la judecata

sant parte reclamanta intr-un dosar civil, si in data de 26 oct.2010 am primul termen, parata a depus cerere de amanare pentru angajare de aparator. Eu vreau la primu termen sa renunt la judecata, intrebarea este daca mai poate parata sa ceara cheltuieli de judecata avand in vedere ca a depus cerere de amanare pentru a angaja aparator, probabil nici nu va fi prezenta in sala. Multumesc anticipat
Da, parata poate solicita cheltuieli de judecata.
Renuntarea la judecata la primul termen elimina plata cheltuielilor de judecata, pentru ca, logic, nu va mai avea loc nici o judecata.
Daca renuntarea insa s-a facut dupa comunicarea cererii de chemare in judecata, instanta, la cererea paratului, va obliga pe reclamant la cheltuieli.
Marcel Mihalache, Avocat
Dacă reclamantul renunţă la judecată după comunicarea cererii de chemare în judecată către pârât, însă înainte de a se intra în dezbaterea fondului, nu este necesar consimţământul pârâtului, dar la solicitarea acestuia instanţa îl va obliga pe reclamant la plata cheltuielilor de judecată (art.246 alin.3 C.proc.civ.) ;
paratul trebuie sa fie in sala ca sa ceara cheltuielei de judecata?