Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutorul de somaj suspendat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutorul de somaj suspendat

Buna ziua, nu mi-am vizat carnetul de somaj in luna septembrie 2010 iar in octombrie m-am dus sa-l vizez cu intarziere. Mi s-a zis ca mi se suspendase dreptul si ca mi se reia. Somajul pe sept a fost doar 160 lei( pe jumatate de luna), intrebarea mea este daca imi pot recupera banii pe sept si pe oct. ca pe oct mi-am vizat carnetul cu 10 zile intarziere.
1. Din Legea 76/2002:

Art. 41. - (1) Persoanele care beneficiază de indemnizaţie de şomaj au următoarele obligaţii:
a) să se prezinte lunar, pe baza programării sau ori de câte ori sunt solicitate, la agenţia pentru ocuparea forţei de muncă la care sunt înregistrate, pentru a primi sprijin în vederea încadrării în muncă;
Art. 45. - (1) Suspendarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
a) la data la care nu şi-a îndeplinit obligaţia prevăzută la art. 41 alin. (1) lit. a);
(2) Repunerea în plată, după suspendarea în condiţiile alin. (1) lit. a), se face de la data depunerii cererii beneficiarului, dar nu mai târziu de 60 de zile calendaristice de la data suspendării.
(4) Perioada de suspendare prevăzută la alin. (1) lit. a) face parte din perioada de acordare a indemnizaţiei de şomaj.

2. Nu puteti recupera indemnizatia de somaj pe perioada suspendarii acesteia.

vineri trebuia sa ma duc la somaj, pt viza. dar din pacate, am uitat. #-o#-o#-o
ce se poate intampla? o sa ma duc luni dimineata acolo sa vad ce pot rezolva. dar pot pierde somajul?
aceasta este prima viza. nu mi-am luat cartea de munca de la ei. am doar carnetul acela pt vize.
ce sa le spun?
un raspuns.. va rog
bogdan1989c:
Ati mai pus aceeasi intrebare si ati primit si raspuns pe
www.avocatnet.ro/content/for...