avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutorul de somaj suspendat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutorul de somaj suspendat

Buna ziua, nu mi-am vizat carnetul de somaj in luna septembrie 2010 iar in octombrie m-am dus sa-l vizez cu intarziere. Mi s-a zis ca mi se suspendase dreptul si ca mi se reia. Somajul pe sept a fost doar 160 lei( pe jumatate de luna), intrebarea mea este daca imi pot recupera banii pe sept si pe oct. ca pe oct mi-am vizat carnetul cu 10 zile intarziere.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:21, 24 Octombrie 2010
1. Din Legea 76/2002:

Art. 41. - (1) Persoanele care beneficiază de indemnizaţie de şomaj au următoarele obligaţii:
a) să se prezinte lunar, pe baza programării sau ori de câte ori sunt solicitate, la agenţia pentru ocuparea forţei de muncă la care sunt înregistrate, pentru a primi sprijin în vederea încadrării în muncă;
...
Art. 45. - (1) Suspendarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
a) la data la care nu şi-a îndeplinit obligaţia prevăzută la art. 41 alin. (1) lit. a);
...
(2) Repunerea în plată, după suspendarea în condiţiile alin. (1) lit. a), se face de la data depunerii cererii beneficiarului, dar nu mai târziu de 60 de zile calendaristice de la data suspendării.
...
(4) Perioada de suspendare prevăzută la alin. (1) lit. a) face parte din perioada de acordare a indemnizaţiei de şomaj.

2. Nu puteti recupera indemnizatia de somaj pe perioada suspendarii acesteia.

vineri trebuia sa ma duc la somaj, pt viza. dar din pacate, am uitat. #-o#-o#-o
ce se poate intampla? o sa ma duc luni dimineata acolo sa vad ce pot rezolva. dar pot pierde somajul?
aceasta este prima viza. nu mi-am luat cartea de munca de la ei. am doar carnetul acela pt vize.
ce sa le spun?
un raspuns.. va rog
bogdan1989c:
Ati mai pus aceeasi intrebare si ati primit si raspuns pe
www.avocatnet.ro/content/for...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nu s-a pus viza de somaj la timp ContSters166197 ContSters166197 daca un somer nu se prezinta la viza la data stabilita in cate zile se poate prezenta la viza sa nu isi piarda dreptul la somaj:(( (vezi toată discuția)
Somaj elena02 elena02 Buna ziua, am si eu o mare nelamurire. Sunt in somaj de 3 luni, pe luna noiembrie nu am reusit sa pun viza pe carnetul de somaj, m am prezentat la AJOFM ... (vezi toată discuția)
Am uitat sa merg la viza de somaj 1603 1603 Ce se intampla daca am uitat sa merg sa mi se puna viza pe carnetul de somaj in ziua in care trebuia. Ce trebuia sa fac in continuare pentru a beneficia de ... (vezi toată discuția)