Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... vechime grupa a ll a
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

vechime grupa a ll a

am lucrat in constructii ca subinginer,sef lot, sef santier. Adeverintele de la angajator confirma procentul de 100% lucrat in grupa a ll a. Casa de pensii a luat in calcul 70% motivind ca am fost sef.Este legal sau Nu?. Daca Da care este motivarea legala? Daca Nu ce pot sa fac?
Multumesc!
nicolae rau a scris:
Casa de pensii a luat in calcul 70% motivind ca am fost sef.

Si care este procentul trecut in carnetul de munca?
procentul nu este trecut in cartea de munca ci in adeverinta 100% in baza Hot. Cons. de Admin. 14/1996 care in baza Ord. 50/1990 si OG 1223/90 hotaraste incadrarea in proc. de 100% in grupa a ll a, act depus la Casa de pensii impreuna cu adeverinta in care se specifica inadrarea de 100% conform nominalizariiefectuate prin pontajele lunare. Perioada la care ma refer este 01.10.1974-29.01.1991.
Casa de pensii mi-a dat desfasuratorul privind calculul vechimii in munca.
Multumesc mult!
Am inteles. Ce nu inteleg este de unde rezulta procentul de 70% (trebuie sa rezulte de undeva, daca perioada lucrata in grupa II de munca a fost avuta in vedere de casa de pensii in acest procent). Nu exista nicio prevedere legala in sensul celor aratate de dvs. in primul mesaj, adica valorificarea perioadei lucrate in grupa II de munca in procent de 70% pentru ca ati fost sef.

Acum trebuie sa contestati decizia de pensie la tribunal, in termen de 45 de zile de la comunicare, si sa solicitati instantei:
-sa anuleze decizia emisa de casa de pensii;
-sa oblige casa de pensii sa emita o noua decizie decizie de pensie, cu valorificarea perioadei lucrate in grupa II de munca in procent de 100%, astfel cum rezulta din adeverinta (retroactiv, de la data deschiderii drepturilor de pensie).

Gabriela Pintea, Consilier juridic