Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... vechime grupa a II-a nerecunoscuta de casa locala de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

vechime grupa a II-a nerecunoscuta de casa locala de pensii

Buna ziua,
Of mai am o problema la care va rog sa-mi dati si mie un sfat. Eu nu mai inteleg nimic.
Sotul meu a lucrat in perioada 01.10.1985-31.12.1994 pe santierele de constructii ale unei unitati de reparatii utilaje si drumuri si poduri. Aceasta perioada este inscrisa in cartea de munca si semnata si de directorul unitatii respective la incheierea contractului de munca cu acea unitate.Temeiul juridic al incadrarii in grupa a doua in calitate de frezor, il constituiau urmatoarele prevedei legale:
HG nr. 1223/21.11.1990, punctul 3 al Ordinului MMPS nr. 50/1990, si Anexa 2, art. 26 a Ordinului MMPS nr. 125/1990.
De asemenea prin Hotararii nr. 7/26.12.1990 a Consilului de administratie a institutiei se mentine incadrarea 100% in grupa a doua de munca.
La depunerea dosarului de stabilire a pensiei sotului, am mai anexat si adeverinta originala emisa in 2001 de fostul angajator care il incadrase in grupa a doua.
Si supriza: decizia sosita pentru sot conchidea RESPINGERE pensie pentru limita de varsta pe MOTIVAREA: perioada 1985-1994 nu s-a luat in calcul ca fiind lucrata in grupa a doua de munca deoarece prin natura functiei nu putea sa lucreze cel putin 70% in conditii deosebite de munca. Art.55 din Legea 263/2010- nu indeplineste conditiile de reducere a varstei statndard de pensionare.(dosarul fusese depus la implinirea varstei de 64 ani si 2 luni).
Avand in vedere experienta mea cu casa respectiva de pensii, emiterea decizei de pensionare de catre casa de pensii respectiva cu peste 5 luni dupa depunerea dosarului cu acte si virarea pensiei stabilite dupa 6 luni de la depunerea actelor la ei, ma ingrozesc daca acum sotul meu (implineste pe 2 februarie 65 de ani) ca vom astepta alte 6 luni pana va fi virata pensia care va fi stabilita ca si cum n-ar fi lucrat pe santier, pe ploaie si frig si nu numai ca frezor ca a sapat si santuri a turnat si betoane a facut tot ce i s-a cerut!
Va rog sa-mi spuneti daca am vre-o sansa in instanta, daca as depune actele in copie ....
Ei spun ca nu a lucrat 100% cum scrie in adeverinta din 2001, din 2016 si in cartea de munca fostul angajator.
Iar ca sa mergi in audienta...ai de stat la programare minim o luna!
Va multumesc pentru ajutor si timpul acordat clarificarii nelamuririlor mele.
Solicitati firmei sa va dea copii dupa documentele in baza carora a emis adeverinta si in special dupa decizia anuala prin care este nominalizat ca beneficiar de grupa de munca in perioada aflata in discutie.
Cu aceste documente puteti deschide actiune in instanta impotriva casei judetene de pensii pentru neluarea in calcul a adeverintelor emise.
Posibil ca meseria de frezor sa nu fie mentionata ca atare in anexa 2 la ord. 50/ 1990 completat cu toate avizele ulterioare la data de 31.08.1994. Sotul dvs. a fost incadrat in grupa de munca conform prevederilor HG nr. 1223/ 1990 si art.3 din ordin (se refera la rest personal).
multumesc mult, domnule Popa.