avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... grupa de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

grupa de munca

Buna seara !
Sunt Ioana C si am lucrat ,in perioada 08.09.1975 - 25.04.1985, in cadrul unui santier de constructii , avand functia de contabil. Fiind in prag de pensionare , am cerut o adeverinta de la aceasta unitate pentru timpul lucrat si mi s-a eliberat o adeverinta din care reiese ca am fost incadrata in grupa a II-a de munca in procent de 90% conform Hotararii Consiliului de Administratie ,avand ca temei juridic al incadrarii HG nr.1223/21.11.1990, Ordinul MMPS nr. 50/1990 ''completat cu avizele ulterioare, renumerotat si republicat, anexa 2, poz. 160''.
De la casa de pensii mi s-a spus ca nu este valabila adeverinta.
Intrebarea mea este ce sanse am de a-mi fi luata in calcul aceasta adeverinta . Mentionez ca am si copie dupa Hotararea Consiliului de Administratie.
Va multumesc !
Ultima modificare: Marți, 9 Aprilie 2013
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Cel mai recent răspuns: ContSters58959 , utilizator 21:54, 9 Aprilie 2013
o actiune in instanta de judecata pentru valorificarea adeverintei .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatie decizie de pensie - perioada lucrata in grupa ii de munca nevalorificata flaviusdani flaviusdani buna ziua,am si eu o intrebare in speranta ca imi poate raspunde cineva.tata a lucrat ca primitor/distribuitor carburanti la mectrans sa in perioada ... (vezi toată discuția)
Buna seara, in perioada iulie 1979_ august 1995 am lucrat ca ... dan.gutanu dan.gutanu Buna seara, In perioada Iulie 1979_ August 1995 am lucrat ca mecanic utilaje la o societate ce asigura cu utilaje grele ( excavatoare ,buldozere etc ) ... (vezi toată discuția)
Vechime grupa a ii-a nerecunoscuta de casa locala de pensii hacman hacman Buna ziua, Of mai am o problema la care va rog sa-mi dati si mie un sfat. Eu nu mai inteleg nimic. Sotul meu a lucrat in perioada 01.10.1985-31.12.1994 pe ... (vezi toată discuția)