Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... grupa de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

grupa de munca

Buna seara !
Sunt Ioana C si am lucrat ,in perioada 08.09.1975 - 25.04.1985, in cadrul unui santier de constructii , avand functia de contabil. Fiind in prag de pensionare , am cerut o adeverinta de la aceasta unitate pentru timpul lucrat si mi s-a eliberat o adeverinta din care reiese ca am fost incadrata in grupa a II-a de munca in procent de 90% conform Hotararii Consiliului de Administratie ,avand ca temei juridic al incadrarii HG nr.1223/21.11.1990, Ordinul MMPS nr. 50/1990 ''completat cu avizele ulterioare, renumerotat si republicat, anexa 2, poz. 160''.
De la casa de pensii mi s-a spus ca nu este valabila adeverinta.
Intrebarea mea este ce sanse am de a-mi fi luata in calcul aceasta adeverinta . Mentionez ca am si copie dupa Hotararea Consiliului de Administratie.
Va multumesc !
Gabriela Pintea, Consilier juridic
o actiune in instanta de judecata pentru valorificarea adeverintei .