Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Oprit pe galben, cu suspendare permis, ca \"a fost ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Oprit pe galben, cu suspendare permis, ca "a fost rosu", fara dovada!

Buna seara! In primul rand multumesc pentru ajutorul Dvs. de pana acum. A fost foarte vital!

Imi cer ajutorul Dvs. pentru o situatie proasta, intamplata azi cu mine.

Azi seara s-a intamplat, am virat la stanga spre strada perpenticulara, semaforul era verde, poate s-a schimbat pe galben cand eram langa. Peste 50 de metri pe straduta respectiva ma opreste un politist, prezentand, cerandu-mi actele.
-eu: "Poftiti...Este ceva problema?"
-el: "Ati trecut pe ROSU. Suspendare permis 30 de zile, plus amenda X RON(nu mai amintesc)"
Eu am negat faptul, zicand ca era verde, maxim galben cand am ajuns pe langa.
Zice: el nu opreste pentru galben, a fost rosu.
L-am rugat foarte respectuos sa nu mi-l ia permisul, ca pierd locul de munca fara el, ca nu era rosu ca nu fac chestii de genu, pana ijn prezent nu am nici o amenda pentru trecere pe rosu. Mi-a mai oferit niste variante, dar nu mi le conveneau, si scria incontinuare PV-ul. I-am cerut dovada, o inregistrare, dar zicea ca nu este nevoie, ajunge cuvantul lui....Interesant!
In sfarsit, cu referire la art. 30 al. 3 lit C OUG 195/2002 am primit avertisment si amenda pentru trecere pe galben.
Mentionez ca eu nu am trecut pe GALBEN cu ROSU, cum sctie in referire, ci probabil pe GALBEN dupa VERDE, dar motivat, ca nu mai puteam frana, cum scrie si in legistlatie.
La "Mentiuni" a trecut "NU AM", dupa care mi-o bagat in fata sa semnez. Din pacate am semnat, ca nu pot risca suspendarea permisului nici pe o saptamana.

Vreau sa contestez. Va rog sa ma ajutati!
-Am sanse asa ca am semnat, dar ei nu au nici o dovada?!
-Nu trebuia mentionat exact unde a savarsit fapta, ca scrie str. Independentei, dar acolo sunt cel putin 3 semafoare.
-Pot folosi de faptul ca la "Mentiuni" nu apare scrisul si semnatura mea?

-In sfarsit ce se poate face in acest caz sa ies bine?

Va multumesc frumos anticipat!
Cu deosebita stima,
PZoli

PS.: Am fotografiat locul. Nici nu se vede semaforul, era 17:00 seara, Duminica. Va mai pot da detalii, daca va ajuta!
E rau ca nu ati facut obiectiuni.Mai bine nu semnati procesul-verbal.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

E rau ca nu ati facut obiectiuni.Mai bine nu semnati procesul-verbal.

Aveti dreptate!
Dar nu pot risca suspendarea permisului, ca ceva tot gaseste.

Am sanse in instanta. Sau daca tot e pe gratis 'incercare moarte n-are'. Ca vreau sa contestez.

Multumesc.
Cum se poate sa va dea si amenda si avertizment in acelasi timp. Eu n-am mai auzit de asa ceva
Ii foarte ciudata situatia!

In PV este asa:
"Stabilesc:"
a)[ 2 ]AVERTISMENT[ ]AMENDA, in suma de______120________lei;
b)[ ]PUNCTE AMENDA, in vaoare de_____________lei;
c)[ ]PUNCTE DE PENALIZARE;
etc-etc.

Considerati ca se poate ataca PV-ul sa fie anulata?
In plus mai este faptul ca nu apare scrisul si semnatura mea la "Mentiuni"?!

Va rog sa-mi dati o opinie Dvs. ca consilier juridic/avocat.
Va multumesc frumos.
Va rog sa-mi spuneti, este PVul lovit de nulitate absoluta, daca este bifat AVERTISMENT, iar mai in colo scrie 120 lei. Nu este bifat nici PUNCTE DE AMENDA, nici PUNCTE DE PENALIZARE, nici cel lalte trei rubrici.

Multumesc.