Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decontare benzina angajati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decontare benzina angajati

Buna ziua...
as dori sa intreb daca poate cineva sa ma lamureasca intr-o problema.
La firma la lucrez se doreste gasirea unei forme juridice legale de decontare a benzinei pentru angajatii care fac naveta si care se deplaseaza la locul de munca cu masina proprietate personala a unuia dintre angajati.
Exista sau se poate intocmi un contract in care sa se prevada acest lucru, aveti cunostinta despre un caz sau situatie asemanatoare??
Va multumesc si va doresc o zi buna!!
ioana10 a scris:

Buna ziua...
as dori sa intreb daca poate cineva sa ma lamureasca intr-o problema.
La firma la lucrez se doreste gasirea unei forme juridice legale de decontare a benzinei pentru angajatii care fac naveta si care se deplaseaza la locul de munca cu masina proprietate personala a unuia dintre angajati.
Exista sau se poate intocmi un contract in care sa se prevada acest lucru, aveti cunostinta despre un caz sau situatie asemanatoare??
Va multumesc si va doresc o zi buna!!

Da, sunt societati care au prevazut in CCM decontarea chelutielilor cu transportul ( de exemplu contravaloarea unui abonament pe 2 linii; sau a unui abonament cu trenul - pt. cei dinafara localitatii).
Contravaloarea cheltuielilor de deplasare pentru transportul intre localitatea in care angajatii isi au domiciliul si localitatea unde se afla locul de munca al acestora, la nivelul unui abonament lunar, pentru situatiile in care nu se asigura locuinta sau nu se suporta contravaloarea chiriei nu se impoziteaza.

se face un contract de comodat auto.
comodant este salariatul proprietar al masinii, comodatarul este societatea.
Auto va fi folosit de comodant pt indelinirea sarcinilor de serviciu si comodatarul suporta cheltuielile
Multumesc ginnyy... asta a fost prima varianta la care m-am gandit si eu, insa din ce-am inteles eu e ca se doreste ca acesti bani sa poata fi dati pe cheltuieli cu toate avnatajele ce decurg de aici...;), astfel incat nu stiu daca prin contract de comodat auto se poate realiza acest lucru iar alta alternativa momentan nu am gasit.

Buna ziua la totzi. Am si eu o intrebare. La angajatii care au domiciliul la o distanta de peste 50km (sau mai exact Nu in localitatea unde este compania la care lucreaza), au dreptul la transport gratuit din partea firmei?
Daca exista manageri care au masini de serviciu, au acestia obligatia de a ajuta la transport sau este doar "obligatie morala" - ca sa spunem asa.
Daca exista vre-un articol de lege, acesta mi-ar fi util.
Multzumesc.

PS. Intreb deoarece in firma la care lucrez eu se face acest lucru pe o directie, dar de unde vin eu Nu se face, desi exista manageri care au masini de serviciu.
firma detine microbuz si isi transporta angajatii dintr-o comuna in oras la locul de munca se considera ca le asigura transportul, trebuie sa ma incadrez in 2% chelt. sociale pt. contravaloarea transportului la şi de la locul de muncă al salariatului / inclusiv transportul pentru salariaţii proprii ?
pt. cei din oras se deconteaza abonamentul
cum trebuie sa procedez cu evidenta consumului de combustibil, reparatii , etc, trebuie tin evidenta separata?