avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Dovada sediului pentru infiintarea unei asociatii la ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Dovada sediului pentru infiintarea unei asociatii la Judecatoria Sectorului 2

Vreau sa infiintez o asociatie si, ca sediu vreau sa trec apartamentul in care locuiesc, care este al socrilor mei (nu este inchiriat). Stiti cumva care sunt actele doveditoare pe care trebuie sa le depun la Judecatoria Sectorului 2 (de care apartin eu)?
Ar trebui sa depun:

• Contract de comodat?
• Act de atestare a proprietatii (o copie legalizata dupa contractual de vanzare cumparare)?
• Acordul asociatiei de locatari?
• Acordul vecinilor direct afectati?
• Contract intre proprietarii apartamentului si asociatia de locatari?

Am sunat astazi la Judecatorie si m-a batjocorit o grefiera atat de tare, incat nici nu imi mai vine sa ii mai sun vreodata. Va rog, daca se poate sa ma ajutati cu un sfat.
Va multumesc.

Cel mai recent răspuns: trica_t , utilizator 11:42, 25 Octombrie 2010
Bua ziua,

Dovada sediului asociatiei o puteti face cu:
- contract de inchiriere/ contract de comodat intre proprietarii apartamentului si asociatia ca persona juridica in curs de constituire
- anexat contractului va trebuie acordul vecinilor pe verticala si orizontala si acordul asociatiei de propeietari
- copia ( pe care scrieti conform cu originalul si va semnati, deci nu copie legalizata la notariat) actului de proprietate al apartamentului

Va doresc succes,

av. Bostina Elena
Buna ziua doamna Bostina,

Va multumesc pentru ajutorul pe care mi l-ati acordat.
Va doresc numai bine!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare sediu pfa pfa_it_bucuresti pfa_it_bucuresti Buna ziua Ma pregatesc pentru chimbarea sediului social al PFA si as vrea sa reduc cat mai mult drumurile la Registrul Comertului sau alte institutii de ... (vezi toată discuția)
Sediu social in apartament Mitzi76 Mitzi76 Ma confrunt cu o problema. Sotul meu vrea sa stabileasca sediul social al firmei in apartamentul parintilor sai, insa acestia sunt plecati in SUA. Ce acte sunt ... (vezi toată discuția)
Firma srl dance4_lif3 dance4_lif3 Buna!As vrea sa stiu ce acte mi-ar trebuii pentru o firma SRL si daca pot preda dans fara sa am probleme si cat m-ar costa infiintarea firmei????va multumesc ... (vezi toată discuția)