avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firma SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firma SRL

Buna!As vrea sa stiu ce acte mi-ar trebuii pentru o firma SRL si daca pot preda dans fara sa am probleme si cat m-ar costa infiintarea firmei????va multumesc si astept raspuns
Cel mai recent răspuns: ContSters22713 , utilizator 19:17, 11 Octombrie 2010
Pentru infiintarea unei forme aveti nevoie de :
- dovara verificare disponibilitate denumire firma si rezervarea denumiriri
- act constitutiv
- dovada sediului - contract de inchiriere, comodat, la care veti anexa si copia titlului de proprietate
- dovada faptului ca la sediul respectiv nu mai functioneaza si o alta societate
-acordul vecinilor pe orizontala si verticala in cazul in care sediul urmeza sa fie la bloc
- specimen de semnatura pentru administrator
-declaratie pe proprie raspundere ca indepliniti conditiile legale pentru detinerea calitatii de asociat
- dovada depunerii capitalului social ( 2 mil)

In privinta obiectului de activitate puteti declara o activitate din grupa activitatilor artistice.

Taxele la Registrul COmertului sunt de aprox 5 mil.

av. Elena Bostina
Bucuresti
Inca un aspect deloc de neglijat: daca sunteti student taxele la Registrul Comertului sunt reduse.

av. Elena Bostina
ok,va multumesc
Va puteti infiinta si un PFA, cheltuieli mai mici de infiintare, nu aveti nevoie de un contabil sa-l platiti permanent deoarece contabilitatea se tine in partida simpla. Detalii aici:
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dovada sediului pentru infiintarea unei asociatii la judecatoria sectorului 2 trica_t trica_t Vreau sa infiintez o asociatie si, ca sediu vreau sa trec apartamentul in care locuiesc, care este al socrilor mei (nu este inchiriat). Stiti cumva care sunt ... (vezi toată discuția)
Infiintare srl Cristina Vasile Cristina Vasile Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste raspunsuri: 1. Cat dureaza si cat costa desfiintarea unui sediu secundar? Va intreb pentru ca acel sediu vreau sa ... (vezi toată discuția)
Inregistrare societate tip srl Nina1 Nina1 Ce documente sunt necesare pentru inregistrare sediul societate tip srl? Cu stima (vezi toată discuția)