Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firma SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firma SRL

Buna!As vrea sa stiu ce acte mi-ar trebuii pentru o firma SRL si daca pot preda dans fara sa am probleme si cat m-ar costa infiintarea firmei????va multumesc si astept raspuns
Pentru infiintarea unei forme aveti nevoie de :
- dovara verificare disponibilitate denumire firma si rezervarea denumiriri
- act constitutiv
- dovada sediului - contract de inchiriere, comodat, la care veti anexa si copia titlului de proprietate
- dovada faptului ca la sediul respectiv nu mai functioneaza si o alta societate
-acordul vecinilor pe orizontala si verticala in cazul in care sediul urmeza sa fie la bloc
- specimen de semnatura pentru administrator
-declaratie pe proprie raspundere ca indepliniti conditiile legale pentru detinerea calitatii de asociat
- dovada depunerii capitalului social ( 2 mil)

In privinta obiectului de activitate puteti declara o activitate din grupa activitatilor artistice.

Taxele la Registrul COmertului sunt de aprox 5 mil.

av. Elena Bostina
Bucuresti
Inca un aspect deloc de neglijat: daca sunteti student taxele la Registrul Comertului sunt reduse.

av. Elena Bostina
ok,va multumesc
Va puteti infiinta si un PFA, cheltuieli mai mici de infiintare, nu aveti nevoie de un contabil sa-l platiti permanent deoarece contabilitatea se tine in partida simpla. Detalii aici:
[ link extern ]