Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... lipsa procedura ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

lipsa procedura ?

Va rog sa-mi spuneti ce inseamna "termen acordat pentru lipsa procedura".Am un proces cu Primaria,pe legea 10,prin care am cerut masuri reparatorii pt. o casa demolata.Primaria considera ca faptul ca in decretul cu demolarea respectiva figureaza casa si proprietarii sai nu reprezinta dovada proprietatii,cu toate ca Legea 10 spune ca da.Am cistigat la Tribunal,iar Primaria a facut recurs.La primul termen s-a dat aminare pt. ca Primaria a solicitat avocat.La al 2-lea termen s-a acordat alt termen pt.lipsa de procedura.Ce inseamna aceasta? Ce procedura ar pütea fi lipsa ?
Termenul a fost acordat intrucat procedura de citare nu a fost legal indeplinita cu toate partile in proces, insemnand ca dovada de citare a uneia dintre parti nu s-a intors la dosarul instantei. Atat timp cat una dintre parti nu a fost legal citata, se presupune ca nu are cunostinta de termenul de judecata, iar in dosar nu se dispune nicio masura.
Da este perfect adevarat. Pentru a va edifica puteti consulta disp. art. 85 si urmatoarele din C.p.c., privind citatiile si comunicarea actelor de procedura. Ori citatia nu a ajuns la una dintre parti, ori nu a ajuns in termen legal. In aceste conditii cauza se amana!
Avocatul dvs nu v-a explicat!?

Av. Claudiu Sorin Feteanu