avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 839 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Distrugere (autoturism)
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Distrugere (autoturism)

buna ziua, incerc sa va explic in cateva cuvinte patania pe care am trait-o in scumpa noastra Romanica:
acum o saptamana , undeva la marginea orasului am avut o altercatie cu un conducator auto, pe scurt: dansul a incercat sa iasa dintr-o parcare..era sa ma sifoneze un pic, eu ii acord prioritate si ii fac un semn discret ca data viitoare sa fie mai atent.E din momentu acela a inceput nebunia, a inceput sa mearga foarte incet sa nu cumva sa observ ca dansul are autoturism.Eu il ignor, ma angazez intr-o depasire unde reusesc sa ma incadrez pana la urma in fata lui pana la o intersectie unde trebuia sa astept ca tot omul.
Acest cetatean nu a putut accepta ca eu sa il depasesc si vezi doamne, sa nu ma "supun" dorintei lui de a ma tachina in trafic, urmeaza un schimb de injurii tipic traficului romanesc,ma ameninta ca se da jos si ca ma omoara ca ma bate de ...bla bla bla, ciudat era faptul ca incerca sa imi blocheze autoturismul cu autoturismul lui, practic..parca ne angazasem intr-o partida de fotbal cu o minge imaginara. In fine, reusesc sa-l evit si demarez in tromba in speranta de a scapa de acest cetatean, din pacate la aproximativ 70 de m, era o alta intersectie de tip giratoriu unde trebuia sa acord prioritate participantilor la trafic....la care acest cetatean pride ocazia si imi blocheaza autoturismul, se da jos din masina(probabil cu intentia de a ma scoate pe mine afara din masina sa imi aplice cateva corectii, ca de ...se pare ca nu am invatat aceasi legislatie auto) insa probabil fortat de claxoanele insistente participantilor din trafic, dansul nu reuseste decat sa-mi aplice cateva lovituri de picior pe portiera dreapta fata, se suie in masina si demareaza in tromba....
Astept la interesectie, bineiteles ca a disparut..si dupa ce ajung la o sectie de politie am inceput sa dau declaratii.
Din cate am inteles, aceasta persoana poate fi acuzata de distrugere, Acum ma poate cineva ajuta sa-mi spuna ce inseamna asta din punct de vedere legal, in afara de ...sa zicem ca ar fi obligat sa-mi plateasca factura comform reparatiei masinii,
Acest cetatean atrage asupra lui vre-o amenda din partea statului sau..nu stiu ...ce se intampla?
am o saptamana de la incident si nu m-a sunat nimeni de la politie sa-mi spuna daca l-au identificat pe cetatean (dupa nr auto declarat de mine), va trebui sa ma judec eu cu el?
multumesc pentru rabdare si astept cu interes raspunsul d-vs,

Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 02:29, 26 Octombrie 2010
Art 216 Cod penal =Distrugerea
Daca apreciati ca valoarea prejudiciului justifica solutionarea in instanta ,aveti dreptul legal a desfasura etapele necesare
Pentru probarea prejudiciilor,posibil ca organele de ancheta sa dispuna efectuare de expertiza tehnica
multumesc,
deci va trebui sa ma judec cu individul daca doresc sa recuperez din prejudiciul pe care mi la facut,
politia a facut poze la fata locului cu autoturismul cand am dat declaratia.
Ultima modificare: Luni, 25 Octombrie 2010
ionut2006, utilizator
ynocentta a scris:

Art 216 Cod penal =Distrugerea
Daca apreciati ca valoarea prejudiciului justifica solutionarea in instanta ,aveti dreptul legal a desfasura etapele necesare
Pentru probarea prejudiciilor,posibil ca organele de ancheta sa dispuna efectuare de expertiza tehnica


O anunt pe distinsa d-na consultant ca art 216 c.pen se refera la insusirea bunului gasit si ca nu are nicio legatura cu infractiunea de distrugere,prevazuta de art.217 c.pen. si ca plangerea nu ajunge direct in instanta,fara a se efectua urmarirea penala care poate avea finalitatile cunoscute.:oops:

Pentru infractiunea de distrugere prev.de art.217 c.pen,pentru care legiuitorul prevede o pedeapsa cu inchisoarea de la o luna la 3 ani sau cu amenda,puteti formula plangere penala.
Plangerea se dovedeste cu acte,martori,expertiza auto de evaluare a pagubelor aduse prin infractiune,alte mijloace de proba prevazute de lege.
Dupa administrarea probatoriilor in faza de urmarire penala,in functie de referatul politiei si de analiza procurorului care supravegheaza urmarirea penala,cauza poate fi finalizata prin neinceperea urmaririi penale sau prin intocmirea rechizitoriului si inaintarea dosarului instantei de judecata
Ultima modificare: Marți, 26 Octombrie 2010
Radu Gabrian, Mediator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plangere penala pentru distrugere. visancatalin visancatalin In cursul lunii august 2012, in timp ce ma aflam in concediu de odihna, am avut un incident auto. Mai exact, un cetatean, in timp ce isi conducea caruta cu ... (vezi toată discuția)
Distrugere Papp Papp As dori sa ma ajute cineva.Acuma cateva zile am spart ecranul unui aparat poker doar s-a innegrit ecranul nu a crapat si patronul barului a chemat politia ... (vezi toată discuția)
Hartuire , amenintare , distrugere. Georgian_p Georgian_p Buna ziua , Am si eu o problema si v-as ruga sa imi dati un sfat in acest sens. De cateva zile niste drogatii din cartier au impresia ca eu i-am ... (vezi toată discuția)