Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plata-avocat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plata-avocat

mai-inatai-scuze-ptr-liniute,nu-functioneaza-tasta-space.
am-platit-un-avocat-ptr-un-proces-.
la-proces-a-scos-doar-doua-vorbe,iar-la-sentita-publicata-pe-internet-scrie-ca-avocatul-din-oficiu-vafi-platit-din-bugetul-statului.
ma-intreb-de-ce-scrie,aparator-din-oficiu-daca-eu-lam-platit?
alta-intrebare-arfi-cum-pot-face-contestatie-la-executarea-unei-pedepse-cu-inchisoarea-de-1am-si3luni-ptr-conducere-fara-permis?
au-fost-mai-multr-mandate-si-procurorul-a-cerut-contopirea.
am-angajat-avocat-in-speranta-ca-va-fi-bine,dar-el-nu-a-solicitat-nimic-decat-contopire.este-normal?ca-nu-ma-pricep.condamnatul-nu-este-in-tara-este-in-arest-domiciliar-in-italia.cum-sa-procedez?pot-face-contestatie-la-executare?oare-il-va-trimite-in-tara-ptr-executare?e-cazul-sa-consult-unalt-avocat?
multumesc-anticipat
pedeapsa-este-cu-executare-,recurs-nu-a-facut-avocatul.
procesul-a-fost-pe20/10,ar-fi-inca-timp-de-recurs.
fretele,meu-a=stat-in-italia7zile-la-arest,apoi-lau-eliberat-(arest-domiciliar)merge-de-3ori-pe-saptamana-si-semneaza-la-carabinieri.
avocatul-pe-care-lam-angajat-nu-a-spus-in-instanta,situatia-lui.
dar-ce-ma-irita-este,ca-desi-lam-platit-pe-avocat,in-sentinta-publicata-pe-internet-apare-ca-si-cum-a-fost-avocat-din-oficiu.
fratele-are-proces-pe28/10initalia,dar,nu-inteleg,de-ce.
acolo,nu-este-acuzat-de-nimic.probabil,vor-hotari,dacava-fi-trimis-in-rata-sau,nu.
credeti-ca-ar-trebui-sa-fac-recurs?sau-contestatie,la-excutare.
Daca este vorba de o fapta si o pedeapsa din Italia ar trebui sa consultati un avocat italian.
nu-este-comisa-in-italia-fapta.
estecomisa-in-romania-in-anul-2007,si-el-a-plecat-in2008,si-nu-a-mai-venit.
a-fost-judecat-si-condamnat-in-lipsa.
Suntei sigura ca avocatul platit a fost la termen? Va intreb asta pentru ca doar in cazul in care nu exista aparator ales instanta numeste unul din oficiu! Bine, exista posibilitatea ca pe internet sa apara din eroare acea mentiune. Nu conteaza neaparat ce scrie pe net ci daca avocatul a fost la termen sa sustina cauza!
Contestatia la executare e altceva si nu este incidenta in cauza. Evident ca trebuie sa faceti recurs de urgenta. In recurs trebuie neaparat sa aratati instantei ca persoana respectiva este retinuta legal in Italia, nu de alta dar judecatorul poate aprecia ca nu se prezinta dorind sa eludeze rigorile legii! Este foarte important acest aspect, deoarece probabil asta a si fost ratiunea pentru care i-a dat o pedeapsa relativ mare pentru ce a facut!
Daca el nu a fost prezent la judecata, termenul de recurs curge de la comunicarea dispozitivului. Eu va sfatuiesc sa faceti totusi recurs in cele 10 zile de la pronuntare ca sa nu fie nicio problema. Pentru inculpat poate face recurs si sotia sau poate depune recursul un avocat.
Motivele de recurs se pot depune separat, important este sa fie inregistrata cererea de recurs!
Succes!... si nu mai stati pe ganduri:)

Av. Claudiu Sorin Feteanu
Da,este posibil ca avocatul daca nu a fost platit sa nu il fi aparat.
Orice e posibil...
Chiar daca avocatul ales a venit la termen nu il ajuta cu nimic...