avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 494 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare disciplinara

Am urmatoarea problema

Salariatul nu a mai venit la munca din data de 15 dec 07
La data de 15 ian 2008 a avut loc cercetarea (salariatul nu s-a prezentat)
Ii desfacem contractul de munca cu data de 15 dec 2007 sau cu data la care a avut loc cercetarea si s-a luat de decizia, 15 ian 2008?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:36, 3 Februarie 2008
Cred ca data trebuie sa fie cea a deciziei, pentru a nu avea o discutie legata de retroactivitatea acesteia.
Acesta este si opinia mea....insa personal salarizare sustin altceva...

Daca inceteaza dupa data cercetarii, ce se intampla cu perioada cuprinsa intre decembrie si ianuarie? contractul se suspenda?

perioada aceea nu are cum sa fie vechime in munca!
C.M."Art.52-Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa angajatorului in urmatoarele situatii:
a) pe durata cercetarii disciplinare prealabile in conditiile legii"...
Adevarul este ca si Dvs ati asteptat cam mult pana l-ati convocat pentru cercetare!
perioada 15 ian - 15 dec. se ponteaza absent nemotivat, se specifica aceasta in carnetul de munca si normal ca nu constituie vechime in munca. (Banuiesc ca tocmai absentele nemotivate au fost motivul cercetarii - sau nu? )
Întrebarea se referea la data de la care încetează contractul - nu era vorba nici de suspendare, nici de vechime...

Legea e destul de clară în privinţa momentului în care decizia de sancţionare produce efecte:

[Codul muncii]
"Articolul 268
(3) Decizia de sanctionare se comunica salariatului in cel mult 5 zile calendaristice de la data emiterii si produce efecte de la data comunicarii."

Alte discuții în legătură

Demisie pirvuralucam pirvuralucam Buna ziua, sunt angajata la o firma, vreau sa demisionez, mi-am gasit in alte parte un post mult mai bun, am depus cererea de demisie, in contractul de ... (vezi toată discuția)
Desfacerea contractului de munca florin96 florin96 Perioada absentata de la serviciu a fost 01-06 ianuarie (01, 02, 03, 04 sarbatori). Pentru cele doua zile de lucru succesive nemotivate se poate desface legal ... (vezi toată discuția)
Absente nemotivate anca_diana anca_diana situatia este asa: angajatul isi da demisia Eu angajator o inregistrez si ii spun ca e in preavizul prevazut de C muncii si trebuie sa vina inca 15 zile la ... (vezi toată discuția)