Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare disciplinara

Am urmatoarea problema

Salariatul nu a mai venit la munca din data de 15 dec 07
La data de 15 ian 2008 a avut loc cercetarea (salariatul nu s-a prezentat)
Ii desfacem contractul de munca cu data de 15 dec 2007 sau cu data la care a avut loc cercetarea si s-a luat de decizia, 15 ian 2008?
Cred ca data trebuie sa fie cea a deciziei, pentru a nu avea o discutie legata de retroactivitatea acesteia.
Acesta este si opinia mea....insa personal salarizare sustin altceva...

Daca inceteaza dupa data cercetarii, ce se intampla cu perioada cuprinsa intre decembrie si ianuarie? contractul se suspenda?

perioada aceea nu are cum sa fie vechime in munca!
C.M."Art.52-Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa angajatorului in urmatoarele situatii:
a) pe durata cercetarii disciplinare prealabile in conditiile legii"...
Adevarul este ca si Dvs ati asteptat cam mult pana l-ati convocat pentru cercetare!
perioada 15 ian - 15 dec. se ponteaza absent nemotivat, se specifica aceasta in carnetul de munca si normal ca nu constituie vechime in munca. (Banuiesc ca tocmai absentele nemotivate au fost motivul cercetarii - sau nu? )
Întrebarea se referea la data de la care încetează contractul - nu era vorba nici de suspendare, nici de vechime...

Legea e destul de clară în privinţa momentului în care decizia de sancţionare produce efecte:

[Codul muncii]
"Articolul 268
(3) Decizia de sanctionare se comunica salariatului in cel mult 5 zile calendaristice de la data emiterii si produce efecte de la data comunicarii."