Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... absente nemotivate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

absente nemotivate

situatia este asa: angajatul isi da demisia
Eu angajator o inregistrez si ii spun ca e in preavizul prevazut de C muncii si trebuie sa vina inca 15 zile la munca
Daca el nu mai vine...pot sa-i desfac ctr de munca ca abatere disciplinara?
Este prevazut undeva la cate absente nemotivate?
In perioada preavizului, salariatii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la programul unitatii, pentru a-si cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul si celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul, in conditiile stabilite de angajator.
In caz ca nu vine, i se poate desface contractul individula de munca pentru absente nemotivate.
Numarul de absente nemotivate la care se poate desface c.i.m. ar trebui sa fie prevazut in R.O.I.- ul societatii.
poate absenta 4 ore in cazul in care il concediez eu si-i dau preavizul de 20 de zile...
In cazul asta se aplica preavizul de 15 zile si nu poate absenta!
Daca nu am ROI la cate absente nemotivate ii pot desface contractu?
In plus prin absenta lui in perioada de preaviz mi se creeaza si prejudiciu pt ca nu am avut cand sa angajez pe altcineva si utilajul pe care lucra respectivul sta deci si productia sta.............
Programul de 4 ore/zi nu prevede care este durata preavizului de 15 zile in caz de demisie sau de 20 de zile lucratoare in caz de concediere.
Puteti sa-i desfaceti c.i.m si dupa o zi de absente nemotivate. In Codul muncii sau in CCMN nu este prevazut acest lucru, dupa cate absente nemotivate se poate desface un contract de munca.
eu asa am vazut in CCM art 74
iar in c muncii art 73 - deci doar cand il concediez eu
in cazul nostru e vorba de demisie - asadar nu poate absenta cele 4 ore
am aceeasi problema cu a ancai_diana. As avea insa nevoie de un tipizat de notificare pentru angajare pentru ca am citit in codul muncii ca se poate desface contractul de munca conform articolului 61 lit a numai dupa redactarea unui referat privitor la activitatea angajatului intocmit de seful sau direct si dupa o convocare a angajatului la discutii. ccmn al societatii unde lucrez prevede ca se poate desface contractul de munca dupa 3 zile de absente nemotivate.

in final va rog daca se poate sa-mi trimiteti un model de notificare de convocare.

Societatea Comerciala..
Sediul.............................
Cod Fiscal......................
DECIZIA
Nr._____/___________
Subscrisa S.C._____________________________________S.R.L., prin
reprezentantui sau legal ________________________________, cu sediul declarat
in_________________________________________________________
Avand in vedere neprezentarea la locul de munca a d-lui ______________________
din data de ________ pana la data de__________ si avand in vedere faptui ca s-a
trimis adresa nr. ____/______ la domiciliul acestuia in vederea clarificarii situatiei
printr-o scrisoare cu confirmare de primire, conform art. 267 alin. 2 din Codul
Muncii, pana in data de _________ nu s-a prezentat la sediul societatii pentru
realizarea cercetarii disciplinare prealabile, prevazut de art. 267 alin. 3 din Codul
Muncii fiind incheiat Procesul verbal nr._____ /______emis in urma convocarii;
Avand in vedere faptui ca, salariatul_____________________________ a incalcat
prevederile regulamentului intern/ statutului de personal/ contractului colectiv de
munca, respectiv_________________, prin prin lipsa nemontivata a acestuia de la
locul de munca ii sunt aplicabile dispozitiile art. 264 alin.(l) din Codul Muncii;
DECID
Art. 1 Incepand cu data de.__________, in temeiul art 61 lit."a" din Codul
Muncii, se desface contractui individual de munca al d-lui/d-nei
___________________________________________________________
In perioada de la ______ pana la ________ a lipsit nemotivat.
Art. 2 Precizam ca fostul nostru salariat are/ nu are debite fata de subscrisa.
Art. 3 Prezenta decizie va fi comunicata salariatului in termen de 5 zile de la
data emiterii cf. art. 268 alin. 3 din Codul Muncii.
Art. 4 Compartimentele personal si fmanciar-contabil vor duce la indeplinire
prezenta decizie.
Art. 5 Prezenta va fi comunicat la I.T.M. ________ in termen de 5 zile de
la data emiterii.
Art. 6 Decizia poate fi contestata la instanta judecatoreasca in raza caruia isi
are domiciliul salariatui, in termen de 30 zile calendaristice de la data comunicarii,
cf.art. 268 alin. 5 din Codul Muncii.
DIRECTOR,

Sper sa va fie de folos decizia postata!:luck: