Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... care este avantajul
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

care este avantajul

Revin la intrebarile de ieri legate de dorinta de incetare a unui contract de comodat dintre Admin. societatii si societatea sa si incheierea unuia de inchiriere. Ce "avantaje " ar avea de pe urma acestuia? De ce doreste modificarea?
Multumesc.
pt. a putea sa-si scada cheltuielile cu chiria.
probabil va platea chirie la negru desi era contract de comodat (gratuit)
praporgescu, utilizator
mi se pare destul de aiurea tinand cont ca el era atat comodatarul ( firma sa) cat si comodantul... Practic se leaga la cap fara sa l doara. Na , nu stiu, or fi probleme de contabilitate
Va pune conditia ca nu aveti dreptul sa vindeti. S-au facut contracte de vanzare - cumparare pe seama acomodatului.
in mod cert urmareste niste avantaje.probabil de natura fiscala.
neon butterflies a scris:

mi se pare destul de aiurea tinand cont ca el era atat comodatarul ( firma sa) cat si comodantul... Practic se leaga la cap fara sa l doara.

As avea o intrebare, dar ma tem ca o sa vi se PARA la fel de aiurea:
Dvs. cine sunteti? Nevasta, secretara, jurista, asociatul sau inspectorul fiscal ... ?

Adica ...cu ce v-ar durea pe dvs. faptul ca cineva s-ar lega la cap fara sa-l doara?
Avocatii/juristii obisnuiesc sa preia asupra lor astfel de dureri, caci de-aia sunt platiti ... sa le evite unora viitoare dureri de cap. (ma rog, pentru cine pricepe ca avocatul/juristul bun e cel ce se pricepe sa nu te bage in razboaie si nu ala care iti arata cum te scoate din ele ...pe banii tai).

Mie imi pare ca acest comodant si totodata asociat /admin al comodatarului este unul dintre putinii care reusesc sa vada distinctia dintre EL si firma al carui asociat este, dintre casa lui si sediul firmei, dintre buzunarul lui ca persoana fizica si "buzunarul" firmei...

Nici mama nu-i obligata sa asigure pe gratis locuinta copilului devenit major si apt de munca. De ce ar trebui asociatul sa-si tina moca societatea pe-acasa dupa ce a pus-o pe picioare? Asta asa... intr-o "argumentatie" neaosa. :)
romascanu, moderator