Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Sanctiune conform OG 43/1997
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Sanctiune conform OG 43/1997

am fost sanctionat cu 30.000 lei pentru depasirea masei maxime admise pe axa din spate cu 1,5 tone. mentionez ca masa maxima admisa totala nu a fost depasita. este vorba drespre un vehicul cu 3 axe, cu bena necompartimentata, transport marfa vrac, respectiv pietris. incarcarea s-a facut de la o cariera prevazuta cu cantar, am avut bon de cantar, marfa a fost cantarita atat la incarcare cat si la descarcare.
va rog sa-mi dati o solutie.
Solutia este sa formulati plangere contraventionala in termenul legal de 15 zile la judecatoria competenta . Solicitati ca agentul constatator sa faca dovada existentei contraventiei si de asemenea depuneti in probatiune orice dovada detineti ptr dovedirea unei alte stari de fapt ( legale ), documentatia aferenta transportului etc.
Cel mai bine ar fi sa va adresati unui avocat ptr a va ajuta in mod profesionist intrucat este vorba despre o amenda in cuantum foarte mare .