Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... imprumut cu garantie teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

imprumut cu garantie teren

daca vreau sa imprumut pe cineva cu o suma de bani si el poate sa imi dea o garantie un teren pentru acest imprumut , cum se poate face acest lucru in mod legal?
La notar insa ,este legal sa va dea o garantie pentru bani dar nu este legal sa percepeti dobinda, se considera camata si in Romania este interzisa .

Saroma Saroma, Consilier juridic
multumesc, ideea este ce nu pot cere dobanda la bani pentru ca asha cum ziceti si dumneavoastra s-ar numi camata dar pot putin sa eschivez acest fapt spunand sa zicem ca acum in loc de 13 000 de euro i-am dar 15 000 pe care ii vreau peste 2 ani cu garantia acestiu teren pe care mi-l lasa in cazul in care nu mai poate sa dea banii inapoi...