Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Decizie reincepere activitate salariat dupa somajul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Decizie reincepere activitate salariat dupa somajul tehnic

Am fost in somaj tehnic timp de trei luni. La incheierea perioadei si reinceperea activitatii, Camera de munca mi-a cerut o alta decizie de reincapere a activitatii...#-o...
Cum trebuie sa fie formulata aceasta ?...
danbaban, utilizator
1. Cand ati facut lista cu cei care sunt trimisi in somaj tehnic ati facut decizii de suspendare a CIM.
2. Acum faceti decizii de incetare a suspendarii CIM.
1. Da am facut decizii de incetare nominale, cf art. 65 alin 1 din Codul Muncii (Legea 53/2003);
2. Decizia de reincepere se face cf aceluiasi articol ? Ceva de genul :
Începând cu data de 01.08.2010 inceteaza suspendarea raporturile de munca ale societatii cu angajatul X din functia Y in conformitate cu prevederile art. 65 alin 1 din Codul Muncii (Legea 53/2003) ?
1. Nu mai inteleg nimic!? Ati facut decizii de concediere cu art.65 din Codul muncii?
2. Pai, atunci nu mai e "somaj tehnic".
3. Concedierea = incetarea CIM din initiativa angajatorului.
4. Suspendarea CIM = are ca efect suspendarea prestarii muncii de catre salariat si a platii de natura salariala de catre angajator.
Tocmai asta este problema ca nu mai stiu articolul conform caruia am fost trimisi in somaj tehnic si ce trebuie sa contina decizia de reincepere a activitatii ...
Am gasit ceva dar nu stiu daca este bun :

SC ...................................................
Sediul .............................................
Reg.Com. ......................................

DECIZIE
Nr…………din……………..

Domnul/a ……………………………..…………………reprezentant legal al SC………………………, având în vedere prevederile Legii nr. 76 si a Legii nr.53/2003, precum si prevederile Contractului colectiv unic la nivel naţional;
DECID:
Salariatii menţionaţi mai jos isi reiau activitatea in baza aceluiasi contract individual de munca, după cum urmează:
1…………………………………………………………………
2…………………………………………………………………
3…………………………………………………………………
Art. 2. Compartimentul contabilitate – resurse umane va duce la îndeplinire prevederile prezentai decizii, având obligaţia de a le comunica ITM al Municipiului Bucuresti, în vederea înscrierii în carnetele de muncă ale angajaţilor susmenţionaţi.

Emisă azi………………, în ……….exemplare, câte unul pentru fiecare parte.

Reprezentant societate,
…………………………..
Sunt bune articolele ?
1. Ce doriti dvs. nu este problema salariatilor ci a angajatorului, prin compartimentul de resurse umane. De ce nu-l lasati sa-si faca treaba?
2. Trebuia sa primiti si dvs. un exemplar din decizia de suspendare a CIM.