Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj tehnic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj tehnic

as avea o intrebare:daca firma nu este suspendata temporar poate da in somaj tehnic o parte din angajati?si ce documente se intocmesc in afara de actele aditionale de suspendare depuse la ITM?
Da ,puteti da oamenii in somaj tehnic.
1. Administratorul) emite o hotarare sau o decizie prin care se spune ca datorita urmatoarelor motive ..... se suspenda activitatea unitatii (a sectoarelor...) pe o perioada de ..., de la ... pana la... conform art.52(1) lit.d). Pe aceasta perioada se aplica prevederi;le art.53 din Codul muncii.
2. Se intocmesc deciziile de suspendare a CIM si se inregistreaza la ITM.
3. La reluarea activitatii ,se fac decizii de reincepere a activitatii, in baza aceluiasi CIM si se inregistreza si acestea la ITM.