Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj tehnic

Imi spuneti va rog care sunt pasii legali ce trebuie facuti daca firma vrea sa trimita in somaj tehnic o parte din angajati?

Va multumesc!
1. Conducerea (AGA sau Administratorul) emite o hotarare sau o decizie prin care se spune ca datorita urmatoarelor motive ..... se suspenda activitatea unitatii (a sectoarelor...) pe o perioada de ..., de la ... pana la... conform art.52(1) lit.d). Pe aceasta perioada se aplica prevederi;le art.53 din Codul muncii.
2. Se intocmesc deciziile de suspendare a CIM si se inregistreaza la ITM.
3. Dupa ce a trecut suspendarea se fac decizii de reluare a activitatii, in baza aceluiasi CIM si se inregistreza si acestea la ITM.