Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... se poate aplica o penalizare mai mare de 0,2% pe zi ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

se poate aplica o penalizare mai mare de 0,2% pe zi daca aceasta este prevazuta in statut?

Am o intrebare: in statutul asociatiei de proprietari este prevazuta o penalitate de 0,5% pe zi pt fiecare zi de intarziere a platii intretinerii. am citit ca legal este maxim 0,2%. Este legal ca asociatia sa aplice procentul de 0,5%, avand in vedere ca furnizorii aplica penalitati de 0,6% pe zi?
Legea "bate" statutul!
Probabil e un statut mai vechi, dinainte de aparitia legii 230/2007.
Aplicati max 0.2%/zi!

Recalculati penalizarile! Furnizorii aplica penalizari de max 0.1% / zi, deci sunt si pot fi incluse in penalizarile asociatiei legal de 0.2% / zi.

Nu aveti dreptul sa incalcati legea (230/2007), indiferent de prevederile statutare.
Eu nu cred ca furnizorii aplica un procent de 0,6%/zi.
Toti furnizorii nostri aplica 0,1%/zi.
Apoi sa judecam un pic. Un restantier are de plata 300 lei (restanta de 5 luni).
Asociatia aplica penalizari de 0,2%X300leiX150 zile = 90 lei.
Dar din cei 300 lei restanta doar 80 lei sunt restante catre furnizorul care aplica o penalizare mai mare si sa credem ca aplica 0,6%/zi. Ceilalti 200 lei restante sunt pentru cheltuieli administrative, gospodaresti, salarii, alti furnizori care aplica penalizari mici sau care au fost achitati din fondurile asociatiei.
Asa ca 80lei x 0.6% x 150zile = 72 lei.
Dar, revin si iar spun ca eu nu cred sa fie vreun furnizor care sa aplice penalizari 0,6%/zi.
=D>=D>elga50 a scris:

Legea "bate" statutul!
Probabil e un statut mai vechi, dinainte de aparitia legii 230/2007.
Aplicati max 0.2%/zi!

Asa este., statutul este cu mult anterior anului 2007, va multumesc mult pentru raspuns si primiti un set =D> din partea mea......
adriantot a scris:

Eu nu cred ca furnizorii aplica un procent de 0,6%/zi.
Dar, revin si iar spun ca eu nu cred sa fie vreun furnizor care sa aplice penalizari 0,6%/zi.
Da, aveti dreptate. am sunat si eu sa ma conving... apa rece are 0.05% pe zi si inainte avea 0,1% iar apa calda si caldura au 0.2% pe zi... Eu credeam ca au procent mare furnizorii de apa rece petru ca factura lor creste infricosator de la zi la zi! in 2 saptamani a crescut cu 2000 de lei!!! Care sa fie problema aici?!
Cum adica in 2 saptamani a crescut o factura?
Pai facturile se emit din luna-n luna.....